«Більше практики, менше теорії» — вінницькі студенти про свій фах та саморозвиток


Напередодні Дня студента журналісти Artinov.liverpool побували в шести вищих навчальних закладах Вінниці. Запитали молодь про те, що вплинуло на їх вибір, чи потребує система освіти змін та як вони проводять своє дозвілля: що читають, слухають, дивляться

Illustration

Автор: Редакція «Артинов.Ліверпуль»

Матеріал створено за підтримки Креативного простору «Артинов»
17 листопада, 2019 | ЛЮДИ, ІСТОРІЇ


17 листопада, в Україні та світі святкують День солідарності студентів.

Історія цієї дати сягає 1939 року. Тоді в окупованій нацистами Чехії празькі студенти та їх викладачі вийшли на вулиці, щоби вшанувати річницю утворення Чехословацької держави. Але нацисти розігнали мирну демонстрацію й застрелили одного зі студентів Яна Оплетала.

Смерть молодого хлопця стала приводом для початку протестів проти окупантів. Тоді понад 1200 студентів арештували та помістили в концтабір, частину з них стратили. На згадку про цю молодь був проголошений Міжнародний день студентів.

І хоча 17 листопада пов’язано з трагічними подіями, через роки цей день більше символізує жагу до життя і звершень, свято молодості. Міжнародна мета цього свята — об’єднати студентів усього світу й підкреслити їх важливість у житті й розвитку суспільства.
Нижче основний перелік питань, який ми ставили студентам. Порядок відповідей збережено:

• Ви самі обирали фах, чи на це щось вплинуло? Якщо так, то що саме?
• Що збираєтеся робити, коли закінчите університет? Збираєтеся працювати за фахом?
• Що б ви змінили в українській освіті?
• Що із прочитаного, почутого чи побаченого справило на вас найбільше враження?

Вінницький національний технічний університет


Illustration

Тетяна, навчається на факультеті менеджменту та інформаційної безпеки

Тетяна

— Фах я вибирала сама, але з допомогою батьків, їхніх порад. Тут навчався мій брат, і я на це звертала увагу.

— Було б чудово, якби працювала за фахом. Планую шукати роботу за спеціальністю, але ще не знаю, як усе складеться. Можу працювати економістом, фінансистом, у банках, на біржі праці, також можу відкрити власний бізнес.

— Щоби студенти обирали профільні предмети, які їм потрібні, а зайві предмети треба вилучити. Змінити власне систему, яка з року в рік не змінюється. Навчання відбувається за шаблоном. Не можу сказати, що викладачі якісь не такі, але мені не подобається, що їхня система викладання вже застаріла. Схема розписана вже давно, нічого нового не впроваджується. Викладачам дали програму, ми рухаємося за програмою, але її не модернізують.

— Так одразу важко сказати. Я дуже рідко дивлюся серіали або фільми. З останнього мені сподобався фільм «Злочинець».

Illustration

Навчається на факультеті підприємництва, торгівлі та біржової діяльності

Ігор, 2 курс

— Сам обирав. Навчаюся на факультеті менеджменту, спеціальність — підприємництво торгівля та біржова діяльність.

— Тут я отримую певні навички, які потім планую використовувати у власній діяльності. Хочу працювати на себе.

— Потрібно більше предметів за спеціальністю. У нас багато зайвих предметів, які нам не потрібні. Щодо освіти загалом, 12 років у школі дуже бентежать. Хоч я вже закінчив школу, там ще навчається моя сестра.

— Передивився кілька старих комедійних фільмів: «Дім великої матусі» (Big Momma's House) з Мартіном Лоуренсом та «Білі ципоньки» (White Chicks) з Марлоном та Шоном Веянсами.

Illustration

Вивчає кібербезпеку

Давид, 3 курс

— На вибір університету вплинув економічний стан у сім’ї. Мав вступати до медичного університету, а вступив до політехнічного, тому що на медичний не було грошей. Планував навчатися на хірурга, а зараз вивчаю кібербезпеку.

— В принципі, так. Програмісти захисники інформації можуть ловити кіберзлочинців. Не жалкую, що сюди вступив.

— Майже все змінив би. По-перше, систему освіти. Тому що студенти витрачають свій дорогоцінний час на те, що їм не потрібне. Змінив би програму, оновив би її. До того ж переглянув би розклад студентів. Багато чого в освіті — застаріле. Нова нормативна база не збігається зі старою. Потрібне щось нове, щоби випускати сучасних спеціалістів у цій сфері, які зможуть працювати з новою апаратурою. Практики не вистачає. Викладачі здебільшого теоретики.

Є такий жарт: Вчитель підходить до студента, кладе книжку на стіл, і каже:
— Бачиш, на дошці написано?
— Бачу.
— Ти знаєш, що це таке?
— Не знаю.
— От і я не знаю. Просто переписую це з книжки протягом 9 років. Найкращий викладач.


— Для отримання досвіду потрібно в Україні залишитися хоча б на 2 роки. Коли ти намагаєшся влаштуватися на підприємство — вимагають досвід роботи, а щоби його отримати — треба працювати. Треба отримати тут досвід, а далі можна за кордон їхати, шукати роботу та працювати.

З моєю спеціальністю я розглядаю можливість поїхати за кордон та залишитись. Якщо ж розглядати 3-D графіку, якою я додатково займаюся, можна в Україні оформити власну діяльність.

— Побачене не особливо, а ось прочитане… Якщо взяти до уваги ту саму 3D-графіку, вражає обсяг технологій, які зараз використовуються. Вони дуже цікаві та різноманітні, і це все потрібно знати, розвиватися, читати. Нещодавно я знайшов один веб-ресурс, на якому детально розписаний повний цикл розробки 3D-моделі. Це надзвичайно цікаво, я зараз розвиваюся в цій сфері.

Інформацію найчастіше знаходжу в інтернеті, тому що 3D-графіка з’явилася відносно недавно, і книг особливо немає.

Illustration

Вивчає кібербезпеку

Дмитро, 3 курс

— Я прочитав про цей університет та дуже старався, щоби сюди вступити. Спочатку було 3 напрямки, на які хотів вступати: програмна інженерія, кібербезпека та комп’ютерна інженерія. Так склалося, що потрапив на кібербезпеку. Навчаюся на державному.

— Якщо все складеться добре, планую працювати за фахом. Намагатимусь власними силами пробиватися в кіберполіцію, у СБУ. З другом плануємо в майбутньому започаткувати власну справу, пов’язану з 3D-моделюванням.

— В освіті хотів би змінити систему повністю. Якщо брати до уваги мою спеціальність, за програмою один рік ми поглиблено вивчаємо програмування, потім рік «простою», а потім знову потрібно надолужувати, коли готуєш курсові та лабораторні. До цього часу все вилітає з голови. Також у технічному університеті багато гуманітарних предметів, які просто не потрібні. Філософія, психологія. 

Навіщо технічному працівнику знати філософію? Я згоден, що треба знати всього й потрохи. Але для чого мені, програмісту, який днями й ночами писатиме програми для захисту, знати філософію. Психологію людини, з якою ти спілкуєшся, роботодавця, працівника знати варто. Але навіщо філософія? Хоча, я філософію люблю.

— Є багато нових проектів із 3D-графіки. Нещодавно дивився відео про нові 3D-моделі в іграх — просто вау! Наприклад, остання Call of Duty, де модель людини пропрацьована настільки, що видно кожну найменшу зморшку. Останнім часом я дуже поглибився в науково-фантастичну літературу про Чорнобиль та Зону відчуження. Зараз читаю 12-ту книгу, але всього в моєму списку 270 книг про сталкерство. Збираюся прочитати всі.

Вінницький торговельно-економічний інститут
Київського національного торговельно-економічного університету


Illustration

Вивчає економіку

Ольга, 3 курс

— Я самостійно обирала фах, подобається, вчуся на контракті. Планую працювати економістом на підприємстві у Вінниці або в іншому місті.

— Щоби збільшили кількість бюджетних місць і студентам допомагала держава. Я на бюджет не поступила, тому що було тільки 2 бюджетних місця на 200 абітурієнтів.

— Запам’ятовується, як наша група збирається на дискотеки в Skyroom або «Теремок». Не часто, але влучно. Часу вистачає й на навчання й на підробіток і на відпочинок.

Illustration

Вивчає готельно-ресторанний бізнес

Євген, 1 курс

— Сам обирав.Не знаю ще ким буду. Як складеться так і буде.

— Складне питання. Не знаю.

— Мене все влаштовує. Єдине що, «н-ки» складно відпрацьовувати. У мене їх достатньо.

— Такого ще не було. Музичний альбом THRILL PILL в «Саундклауді» слухаю. А поза навчанням гуляю усюди.

Illustration

Навчається на маркетолога

Лілія, 2 курс

— Подобається моя спеціальність, тому що передбачає прояви творчості. За складом думання я гуманітарій і з цифрами не дружу.
Є вимогливі викладачі з тих предметів, у потрібності яких я сумніваюся.

— Збираюся за фахом працювати. У майбутньому хочу створити власний бізнес і спланувати свій шлях. На когось працювати легше, але в житті потрібно мати щось своє й заробляти на цьому гроші.

— Більше практики, менше теорії. Теорія має буту, але знання отримуватимемо на практиці, коли ти це робиш, а не слухаєш, тоді тільки ти навчаєшся. У нас практики мало.

— Слухаю пісні HammAli & Navai. Це два виконавця, які завжди співають разом. Не можу сказати, що вони змінили мій світогляд, просто слухаю вже як рік.
З останнього, що читала це навчальний посібник із філософії авторства Надольного.

Illustration

Вивчає менеджмент

Єгор, 2 курс

— Сам обирав. У мене завжди була мета працювати добре на благо людей. Помітив, якщо ти сумлінно працюєш іншим на користь, то й у самого все йде краще. Якісну продукція для людей виходить робити тільки тоді, коли ти стоїш на голову вище за звичайних працівників. Наприклад, працюєш офіціантом, кухарем або актором, а над тобою керівництво, яке займає вище положення й переймається лише грошима, то всі твої старання зійдуть нанівець.

— Працюватиму за спеціальністю у сфері зоотоварів. Моя сім’я тримає зоомагазин і школярем влітку часто працював там і допомагав мамі та бабусі. Родинний бізнес, скажімо так.

— Більше приділяти увагу сімейній освіті. Щоби людина могла визначитися зі своїми цінностями в житті. Студенти та люди, котрі вже працюють, здебільшого не усвідомлюють навіщо це роблять, для чого. Не розуміють, куди вкладати гроші.

Тому потрібний предмет, покликаний навчити спілкуванню з людьми і визначенню власних потреб і цінностей. Щоб учні/студенти знайшли сенс у своїй праці й мотивацію працювати краще.

— У вільний час граю у відеоігри. З останньої — Detroit: Become Human. Це гра про світ, який населяють люди та андроїди. І ви граєте за андроїда. Суть полягає в тому, що вся гра — це великий сюжет, де ви приймаєте рішення — пропонується кілька варіантів, як вчинити та що сказати — і від рішень гравця залежить те, яким буде сюжет і як складуться стосунки в героїв. Хто виживе, а хто помре.

Illustration

Вивчає маркетинг

Денис, 2 курс

— Спеціальність обирав сам. Мені здається спеціальність «маркетолог» креативна та зацікавила мене ще в 10 класі. Подавав документи на вступ на різні спеціальності, але орієнтувався тільки на маркетинг.

— Сподіваюся, що працюватиму за фахом. Планую, відвідувати якісь курси для саморозвитку тому, що завершити навчання в університеті — недостатньо. Остаточно визначусь на третьому курсі. Знаю, що в деяких університетах на 1–2 курсі маркетингу більше практики. У нас її поки що немає.

— Щоби давали більшу свободу студентам. Не завантажували зайвою інформацією, а викладали конкретні речі.
Щоби дозволили учням після 9–10 класу обирати ті предмети, на які вони орієнтуються. Зараз додали математику як обов’язковий предмет у ЗНО. Але ж не всім потрібна математика.

— Мене мотивують лише пісні. Слухаю Макса Коржа. Був на концерті Скриптоніта, сподобалося.

Донецький національний університет


Illustration

Навчається на журналіста

Єлизавета, 2 курс

— Хотіла вступати до театрального, але зрозуміла: зараз не час. Тому вирішила пов’язати своє життя із тією сферою, де потрібно багато спілкуватися з людьми. Обрала журналістику. Очікувала, що буде більше практики, натомість ми сидимо за партами й пишемо конспекти. А це не так цікаво.

— Сумніваюся, що залишуся в журналістиці. Займатимуся чимось наближеним до цього. Хочу стати ведучою заходів. Але перед цим попрактикуватися на радіо. Люди, які хочуть стати ведучими, мають із чогось починати. Плюс радіо робить людину популярною і впізнаваною, а це допомагає швидко знаходити клієнтів.

— Щодо журналістики — ввела б більше практики. Студентам має бути цікаво навчатися, а не ходити на пари, щоби тільки не вигнали.

У шкільній освіті змінила б усе. Щоби діти могли обирали ті уроки, які їм цікаво вивчати, а не те, що викладають за шкільною програмою. Не вважаю, що учні, які планують навчатися на лінгвістиці, мають вивчати хімію чи біологію. Базові знання з цих дисциплін потрібні, але ж не поглибені.

— Книга Джейн Остін «Гордість та упередження» чіпляє і змушує замислитися про свій вибір та людей. На перший погляд, вони можуть бути одні, але потім — відкритися зовсім з іншого боку. Фільм також обожнюю. Загалом часу на читання мало.

Illustration

Вивчає політологію

Інкогніто, 2 курс

— У мене батьки були пов’язані з політикою, тому вступив на політологію.

— Працювати. Я й зараз працював за фахом політконсультантом.

— Повністю змінити систему освіти, орієнтуючись на Фінляндію, Швецію, Норвегію. Поставили двійку учню, приміром, із заниженою самооцінкою. Він думатиме, що гірший за інших і втратить мотивацію розвиватися. Алеє і зворотний бік: погана оцінка може стимулювати учнів розвиватися й бути кращими за інших.
Краще взагалі не оцінювати, або зробити систему оцінки закритою. Радянський підхід потрібно міняти. Його відголоски є і в університетах.

— Дивлюся все підряд. В університеті пройшов дебют першокурсника — чудовий масштабний університетський захід. Взагалі я був в активі певний час. А цьогоріч допомагав зі зйомками.

Illustration

Вивчає кібербезпеку

Марина, 1 курс

— На мій вибір вплинула школа, тому що з першого класу вчилася на фізматі, а нас там конкретно завантажували й навчали. Подумала: «що я там даремно 11 років «надривалась», щоби не піти на фізтех?».

— Працюватиму за спеціальністю, адже кібербезпека тільки розвивається в Україні й у майбутньому буде потрібна. Думала про СБУ, але як карта ляже.

— В багатьох школах матеріал викладається взагалі не так, як він має викладатися. На уроках замість того, щоби пояснювати матеріал, вчитель може сидіти та «залипати» в смартфон. Виходить, що ти самостійно повинен знаходити й опрацьовувати інформацію.

— Нещодавно в нас був «Дебют першокурсника» і, мабуть, це справило найбільше враження. Усі факультети брали в ньому участь і змагалися між собою. Готували номери, масовокал, одиничний вокал, КВН, масові танці, одиночні танці. Я виступала у КВН і виконувала фінальну пісню про фізико-технічний факультет.

Illustration

Вивчає теорію математики

Володимир, 3 курс

— Навчався в школі з технічним ухилом, тому сюди і вступив. Дай бог, щоби не вигнали в мене хвостів багато.

— Тут хоча б завершити університет. Моя спеціальність пов’язана із науковою роботою, а не не надто в цьому зацікавлений. Було б добре, якщо десь зможу використовувати свої теоретичні знання з математики.

— У моєму класі було так, що ти маєш ходити в класичному одязі. Я б це зробив правилом. Учень повинен виділятися знаннями, а не шмотками. У кожній школі потрібно запровадити мінімальну уніформу. Деякі обурюються: «я хочу ходити в джинсах, мені так зручніше». Та всім байдуже як тобі зручніше, ти прийшов вчитися, а не «понтуватися».

— Не можу читати в останній час, не вистачає посидючості. Минулоріч у грудні вийшла крутецька серія «Чорного дзеркала». Перед цим я постійно думав: «уявіть-но фільм, де події змінюються залежно від твого вибору». І якраз виходить серія на Netflix, у якій усе так і відбувається.

Вінницький національний аграрний університет


Illustration

Вивчає право

Аліна, 3 курс

— У ВНАУ я пройшла на бюджет, тому сюди і всупила. Усього було 3 бюджетних місця. Розглядала також інші університети, але зараз поступити на державне навчання важко. Пробувала вступити в Острозьку академію. Там у перший день мені сказали, що можу розраховувати на бюджет, але через 3 дні рейтинг посунувся і все.

— Подобається моя спеціальність, знаю, що в мене добре виходить. Хотіла б стати адвокатом. Проте не впевнена, чи вдасться знайти потім роботу, адже це також важко.

— Хотіла б, щоби була можливість поєднувати навчання з роботою. Зараз, якщо ти хочеш працювати, доведеться пропускати пари. Наприклад, у Польщі, 3–4 дні, здається, навчаються, решту часу — ходять на роботу.

Було б чудово, щоби студентський квиток давав більше привілеїв. Пару квитків у кіно на весь факультет —це якось не дуже ефективно.

— Ходили від університету на драму «Лісова пісня» в театр Садовського. Сподобалося, деякі сцени викликали страх. А от «Маруся Чурай» такого захоплення не викликала. не сподобалася.

Illustration

Навчається на інженера-механіка

Артем, 3 курс

— Самостійно обирав. У дитинстві дуже любив збирати LEGO, тому й обрав цей фах.

— Не знаю, що робитиму далі, попереду ще 4 курс і магістратура півтора роки.

— Рівень викладання, програма й освіта загалом застаріли. Підручники так само. Хотілося б більш сучасного підходу.

— Багато книжок прочитав. Книгу Робин Шарма «Монах, який продав свій Феррарі» вже вдруге перечитую. Сподобалася також книга Джоржа Клейсона «Найбагатший чоловік у Вавилоні».

Illustration

Вивчає агрономію

Олексій, 5 курс

— Це мій усвідомлений вибір.
— Вирощую виноград, тому поступив на агронома, щоби розвивати діло далі. Логічно було б піти на «садівництво і виноградарство», але обрав агрономію, тому що це більш престижна спеціальність.
— Плани змінилися й у майбутньому хочу займатися туризмом.
— Щоби викладачі стали простіші. Є такі, що ставляться до студентів по-люськи, а є інші — на принципах. Ти до них — дізнатися про щось, а вони тільки й чекають, щоби ти їм щось «дав на руку» трошки.
— Найбільше впливає мій розвиток, який пов’язаний із туризмом. Інформацію черпаю з особистого досвіду й досвіду моїх рідних.

Illustration

Навчається на агронома

Роман, 5 курс

— Батько дуже вплинув на мій вибір. У нього є аграрна фірма й тому поставив перед фактом: або ти вчишся на агронома або все.

— Після навчання планую пов’язати майбутнє зі спортом. Я граю у футбол і маю досить непогані перспективи.

— Скасувати ЗНО. Воно не потрібне. З особистого досвіду знаю, що багато дітей, які добре навчаються, приходять на тестування й через хвилювання погано здають ЗНО. Потім не можуть вступити туди, куди хотіли.

Потрібно повернути складання іспитів, як раніше було. Випереджаючи ваше запитання про корупцію, скажу, що в нашій країні корупція непереможна. Є люди, які беруть хабарі, будуть брати, і їхні послідовники — також.

У старшій школі виключив би непотрібні уроки. Щоб учні ходили тільки на ті уроки, які їм цікаві і які потрібні для вступу у виш.

— Фінал Чемпіонату з футболу в Польщі, у якому брав участь. Ми змагалися із чехами і виграли з рахунком 6:5.

Illustration

Вивчає фінанси й банківську справу

Діана, 3 курс

— Вступила одразу на 3 курс після коледжа. Там я вивчала бухгалтерію. Не захотіла продовжувати вчитися далі на бухгалтера, тому обрала банківську справу.

— Як завершу навчання, працюватиму в «ПриватБанку». У мене є зараз можливість там працювати.

— Менше корупції. Коли вчилася в коледжі, відчула на собі її прояви.

— Я працюю, тому вільного часу немає. У мене навчання-робота й так по колу.

Вінницький національний медичний університет


Illustration

Вивчає фармацію

Лєра, 1 курс

 — Фах обирала сама, мріяла вступити саме до цього університету й саме на цю спеціальність. Після завершення університету бачу себе в цій сфері, хочу працювати за спеціальністю — фармацевтом.

— Що змінити в українській освіті — важко відповісти.

— Нічого не дивилася та не читала останнім часом, бо е маю на це часу. Навчання не дозволяє читати якісь інші книги, крім освітніх. Якщо з’являється вільний час — відпочиваю. Можу піти в кіно на якийсь фільм.

Illustration

Навчається на фармацевта

Максим, 1 курс

— Усе склалося, так би мовити, неблагополучно. Я мав вступати на стоматологію. Однак взимку ввели обов’язкове ЗНО з математики для медичних спеціальностей, і мені не вистачило кількох балів до порогу (для вступу до медичного вишу треба набрати від 150 балів ЗНО з усіх предметів). Тому я вступив на фармацію. Наступного року планую ще раз здавати ЗНО з математики, щоби все-таки вступити на стоматологію. Перевестися з однієї спеціальності на іншу не можна — тільки вступати заново.

— Навчатися зараз у принципі цікаво, але особливого бажання вчитися немає. Мій тато працює зубним техніком, і він хотів би, щоби я був лікарем. Рівень університету високий. Після університету два варіанти: якщо отримаю фах фармацевта — працюватиму на фармакологічній фірмі, а якщо стану стоматологом — працюватиму в родинному бізнесі.

— Коли я пишу завдання, вмикаю музику на фоні, і це дозволяє мені зосередитися. Часто слухаю іноземних виконавців, наприклад Imagine Dragons, System Of A Down. Особливо подобаються їхні лайв-виступи, хотів би потрапити на концерт.

Illustration

Навчається на психолога

Вікторія, 2 курс

— Вступ до медичного університету — це була моя мрія. Завершивши університет, імовірніше працюватиму за фахом, але для матеріальної підтримки можна займатися чимось не фаховим. Нігтики, війки ніхто не скасовував.

— У майбутньому бачу себе у сфері психосоматики та адиктивних речовин (Адикти́вна поведі́нка — порушення поведінки, що виникає в результаті зловживання різними речовинами, що змінюють психічний стан людини, включаючи алкоголь і тютюн, до того моменту, коли фіксується факт психічної і фізичної залежності — ред.). Хотіла б працювати на себе, мати свій кабінет.

— В українській освіті я змінила б усе. Починаючи з дитячого розкладу в школах, завершуючи нашим розкладом. Потрібно докорінно змінити систему медичної освіти. Вводити в предмети треба поступово, а не докорінно. Зараз дуже велике навантаження, і з нас багато чого вимагають у плані знань.

— У вільних час я ходжу до залу, відпочиваю з друзями. У нас у гуртожитку є дівчинка-блогерка, яка пише пости про фільми. Ми збираємося разом і вирішуємо, що сьогодні дивитимемося. У нас у кімнаті четверо дівчат. Ми купуємо попкорн, чіпси, пиво, і влаштовуємо спільний кіноперегляд. З останнього переглянутого — «Бійцівський клуб». Щоправда, він нам не зайшов, бо його ж треба дивитися вдумливо.

Illustration

Вивчає психологію

Оганес, 5 курс

— Фах обирав самостійно, хотів вступити саме до ВНМУ. Завершивши навчання, планую працювати спочатку у Вінниці, а потім розглядаю можливість переїзду до Канади. Хочу працювати на себе, мати свій кабінет.

— Що збираєтеся робити після завершення навчання?
— Кайфувати.


— В українській освіті влаштовує все. У вільний час слухаю музику, таку, що «не ріже вуха». Остання прочитана книга — «Ефект Люцифера»» Філіпа Зімбардо. Останній переглянутий фільм — «Стенфордський тюремний експеримент», який знятий за вищезгаданою книгою.

Вінницький державний педагогічний університет


Illustration

Навчається на вчителя географії

Ольга (справа), 3 курс

— Це був самостійний вибір, адже мені ще зі школи подобалася географія. Випала можливість навчатися безкоштовно, і я вирішила: «Чого б не спробувати?». Спочатку, коли ти приходиш на перший курс університету, — тобі все дико, не так як у школі. Не розумієш, куди потрапив. З роками, університет подобається усе більше і більше. Зараз я знаю, що сумуватиму за університетським життям.

— Чесно, не можу сказати, де працюватиму, бо щодня мої плани змінюються. Сьогодні думаю, що працюватиму вчителькою в 13-й школі, а завтра захочу бути кимось іншим.

— Під час вивчення предметів є такі теми, які нам не потрібні. Ми могли б використати цей час на вивчення потрібних речей, замість цієї «водички». Немає стимулу вчитись. Стипендія є, але не у всіх. Зі стипендії можна дуже швидко «злетіти», так само легко можна поновитися. Деяких студентів оцінюють не зовсім справедливо.

— Справила враження книга Стіва Харві «Діяти як жінка, думати як чоловік». Багато нових аспектів життя для мене відкрила. Нещодавно була на новому «Зомбіленді» — також прикольний.

Illustration

Навчається на тренера

Максим, 2 курс

— Я займаюся спортом, тому вирішив піти на факультет фізичного виховання. Різними видами спорту займаюся з дитинства, а з 15 років — важкою атлетикою. Мій профіль — важка атлетика.

— У майбутньому планую пов’язати своє життя зі спортом. У найближчі 5–7 років хочу працювати тренером у фітнес-клубі. Для початку у Вінниці.

— Мені здається, потрібно забрати загальні предмети в університеті. Ми вивчали їх у школі, і проходити те саме в університеті неправильно. На першому курсі проходити по історії все за семестр, якщо ти вчив це у школі протягом 6 років — нелогічно. Краще навчати профільних предметів, а після цього давати більше практики. Щоб після закінчення вузу у студентів було кілька років практичних навичок.

— Чесно кажучи, не знаю, як відповісти. Усе, чого дізнався, складається в одну картину та створює інший погляд на життя. Я б не сказав, що у мене багато вільного часу. Значну його частину займає тренувальний процес. Зранку університет, після обіду потрібно відпочити, зробити домашнє завдання, а з 6 до 9 вечора — тренування.

Illustration

Навчається на хіміка

Максим, 1 курс магістратури

— Фах обрав сам. Взагалі-то я хотів вступати до театрального у Київ. Однак коли готувався до ЗНО, вирішив, що предмети, які я знаю та люблю більш за все — хімія, біологія, українська література. Так і почав вивчати хімію. Мені дуже подобається Вінниця, вона ближче до мого дому. Сам я з Браїлова.

— Я закінчив бакалаврат за спеціальністю «вчитель хімії». Коли завершу навчання в університеті, зможу викладати хімію у школі. А завершивши магістратуру — працювати на будь-якому заводі. Планую працювати за фахом на підприємстві з переробки. Сподіваюся, що дорога «піде прямо», і я потраплю туди, куди хочу. Навіть отримавши диплом магістра, не маю бажання змінювати спеціальність.

— Я б хотів спростити систему навчання для школярів. Побувавши на практиці у вінницькій школі, зрозумів, що матеріал важкий і його дуже багато. Діти з 1 по 4 клас взагалі не розуміють, що їм треба робити. Ба, більше — не розуміють навіть їхні батьки. Мій молодший брат навчається у 4 класі і йому дуже важко. Кажуть, що ми йдемо до Європи, але досі не можуть оновити систему навчання. Її варто спростити, зробити зручною для дітей.

В університеті мене все влаштовує. Предмети не важкі, кожен предмет має свій зміст. Після практики я зрозумів, що робота вчителя важка. Протягом 3–4 років хотів би працювати хіміком, а вже потім стати вчителем.

— Книги мене не дуже цікавлять, скоріше історичні серіали та кінофільми. Подобається дивитися та порівнювати з сьогоденням. Дуже подобається сучасна українська музика. Не всі українські пісні мають сенс, однак є хороші гурти, як от The Hardkiss. Порівнюю їх із іноземними гуртами, але українська музика також дуже якісна, ми не відстаємо.

Ще я пишу вірші. Вдома у мене є збірка віршів сучасних українських авторів, часто перечитую та надихаюсь.

Illustration

Вивчає публічне управління та адміністрування

Вікторія, 1 курс

— Фах обирала самостійно, хотіла навчатися саме в цьому університеті. У майбутньому буду держслужбовцем.

— Планую закінчити магістратуру та працювати за професією, якщо робота буде. Можна працювати в сільській раді, або навіть потрапити до Верховної Ради. Дивіться, «публічне управління та адміністрування» — звучить красиво, хто б не спитав. Гроші «крапають», що ще треба для щастя?

— Змінили б вартість навчання, щоб воно було доступним для всіх.

— Ми дивимось фільми, а саме мелодрами. Останній переглянутий фільм — «Обдарована».

Інші наші історії

Редакція Artinov.Liverpool спілкується з вінничанами

Illustration

«Найжахливіше це навіть не шуби, а «гусеничні» жилетки»

Про Еко-фест «ДІЛИ»

Відвідувачі еко-фесту «ДІЛИ» про сортування сміття та хутро

Illustration

«Вінниці бракує творчих андеґраундних фестивалей»

Про AIR ГогольFest 2019

Який слід вражень фест залишив по собі у відвідувачів — у нашому матеріалі

Illustration

«По Конституції цензура заборонена, офіційно її немає, фактично вона є»

Про Конституцію

Цікавимося у містян, наскільки вони знають основні положення закону, свої права та свободи

Ми у соцмережах

Залишаймося на зв'язку!