Illustration

МОЖЛИВОСТІ | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК | 22 липня 2019

Як у Вінниці навчатимуть гідів у спеціальній школі

Чи добре ви знаєте Вінницю? А якщо так — то чи готові розповісти про неї туристам у такій манері, щоби аж дух захоплювало? минулого тижня у вінницькому «Місті Змістів» ініціативна група спільно з представниками Вінницької мерії презентували новий проект: Школу вінницького гіда. Дізналися, хто й навіщо все це запускає та коли вінничани зможуть побачити й почути нових екскурсоводів

Допомогти у самоідентифікації — а не лише в туристичній привабливості

Проект впроваджується за активної участі громадської організації «Вінницьке історичне товариство», Вінницької міської ради в рамках програми соціально-культурних проектів у партнерстві департаментом маркетингу міста та туризму, КП «Центр історії Вінниці», громадської організації «Подільська спадщина» та Всеукраїнської асоціації гідів. Якщо ви змогли прочитати на одному подиху весь цей довгий перелік — вітаємо, ви вже готові до вступу (звісно, це жарт: навчання все-таки доведеться проходити). Насправді організатори та партнери ініціативи зазначають, що проект покликаний відкрити Вінницю не лише туристам, але й самим вінничанам.
Представниця ГО «Вінницьке історичне товариство» Тетяна Кароєва розповіла, що проект покликаний змінити вектор інтересу вінничан, адже замість дослідницького проекту їм пропонують просвітницький. Щоб Вінниця стала туристичним містом, треба мати туристичний продукт. Навчати гідів — означає допомагати людям, які знаються на туристичній справі створювати якісний продукт:

— Наша мета — за допомогою гідів допомогти вінничанам ідентифікувати себе.

Директорка Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ Наталія Замкова підмітила, що вінницький туристичний ринок ожив, тому потреба в кадрах відчувається ще сильніше.

Illustration

Гід — це людина-оркестр

Заступник директора департаменту маркетингу міста та туризму Олександр Вешелені зауважив, що зважаючи на активний розвиток туристичної сфери у Вінниці, важливо знати, як донести правильні меседжі вінничанам та гостям міста. У рамках проекту 12–16 серпня пройде 5-денний цикл тренінгів, лекцій та майстер-класів з методики підготовки та апробації туристичних маршрутів, історії Вінниці, основ розвитку власного підприємництва.

На літньому інтенсиві учасники отримають інформацію про:
— історико-культурологічний бекграунд міста;— прокладання маршрутів;— підготовку матеріалів та використання джерел;— формування стилю «еталонного вінницького гіда»;— легалізацію діяльності гіда;— промоцію маршрутів.

Стати учасниками Школи вінницького гіда можуть як практикуючі гіди, так і охочі опанувати цю професію.

Illustration
Illustration

— Ми віримо, що гіди можуть бути своєрідними «людьми-оркестрами», які вміють зацікавити своїм артистизмом, чи навпаки — витягнути зі своєї стриманості та елегантності певну родзинку.

ОЛЕКСАНДР ВЕШЕЛЕНІ

Міські міфи та достовірність


Як тільки інтенсив завершиться, у вересні буде організовано «Майстерню міських екскурсій», під час якої учасники розроблятимуть унікальні екскурсійні маршрути, працюючи з джерелами.

Олександр Вешелені зауважив, що прокладаючи новий маршрут, важливо втримати баланс між легендою та міфологізацією і достовірністю.

Мета проекту — створення продуктів, які змінюють уявлення про регіон, але не викривляють інформацію:

— Вінниця ще не сформувала критичного набору джерел, які повинні стояти на полиці майбутнього гіда-практика. Деякі онлайн-джерела не є історично правильними. Надзвичайно важливо, щоб інформація від гідів була правдивою, — додав Олександр Федоришен.

Illustration

Відійти від «чорної» професії

Директор «Центру історії Вінниці» Олександр Федоришен поділився власним досвідом роботи гіда. Адже свого часу — цілих 7 років — він був чи не найпершим із сучасних міських гідів у Вінниці. За його словами, «заробити собі на хліб» роботою гіда цілком можливо. Саме тому організатори школи прагнуть не просто мотивувати містян до отримання фаху гіда, а й вивести професію з тіні.

Важливо зауважити, що лекторами під час навчання у школі стануть фахівці — запрошені екскурсоводи з Києва, Львова, Одеси, Кам’янець-Подільського. Організатори впевнені, що саме гіди-практики можуть не лише надати вичерпну інформацію про діяльність екскурсоводів, а й розвінчати міфи про професію:

— У нашому місті є два міфи: Перший: У нас немає що показати, тому будемо вигадувати, що тут стояло щось. Другий: У Вінниці немає про що розповісти, тому вигадуватимемо, що відбувалось.

Завершальним етапом стане акредитація гідів. Учасники Школи вінницького гіда презентують свої портфоліо фаховій акредитаційній комісії й, у випадку схвалення, отримають рекомендаційні бейджі. Механізм сертифікації гідів, напрацьований під час цього першого проекту, буде застосовуватися також і надалі. Як зазначив Олександр Вешелені, вже є план на вересень-жовтень сформувати ті основні маршрути, які можуть стати проривними в інфополі, у тому числі — загальноукраїнському. Тож підстав поговорити про Вінницю в позитивному ключі ще буде чимало.

Illustration


Чи варто вам спробувати себе в ролі гіда

Дізнатися більше про Вінницю: Це стане корисним досвідом і для тих, хто вже достатньо знає про місто, і для тих, хто активно цікавиться історією, але не знає певних нюансів, а ще хоче посилити свої навички підприємця та екскурсовода.
Перетворити хобі на роботу: Якщо ви давно захоплюєтеся історією, то саме час перейти від захоплення до самореалізації. Тим більше, що навчання безкоштовне.
Долучитися до розвитку міста: Нова Школа гідів та її випускники зможуть активно співпрацювати з міською владою та Департаментом туризму і маркетингу міста.
Співпрацювати з фаховими істориками та екскурсоводами: Захоплення історією можна буде підсилити фаховими знаннями та порадами від тих, хто вже не перший рік працює в цій сфері.
Запропонувати нові підходи до екскурсій та можливостей для туристів: І звісно ж, ваша креативність стане вам у нагоді. Адже нові ідеї завжди рухали Вінницю вперед — тож і екскурсійна сфера не стане виключенням.

Як подати заявку на навчання

Реєстрація на програму — за посиланням.
Реєстрація триватиме до 5 серпня 2019-го. За результатами відбору до навчання долучаться 30 осіб.
Деталі проекту — на сторінці у Facebook


Illustration

Читайте також:

Liverpool

ЛЮДИ | АЛЬБІНА КУРБАНОВА


Liverpool

МОЖЛИВОСТІ | АЛЬБІНА КУРБАНОВА


Liverpool

ЛЮДИ | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК