Liverpool

МОЖЛИВОСТІ | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК | 12 липня 2019

Як у Вінниці створили систему, здатну впіймати порушника за отриманим відео — досвід Incoresoft

Громадська безпека та запобігання правопорушенням — одна з найактуальніших тем сьогодні в українських містах. Зазвичай говорять про адаптацію закордонного досвіду та пошук технологій, здатних це вирішити. Проте далеко на пошуки вирушати не треба — адже у Вінниці компанія Incoresoft вже створила систему, здатну зробити безпечними не лише українські, але й закордонні міста. Розробка із назвою VEZHA здатна аналізувати та розпізнавати різні об’єкти на вулицях міст.

Ми поспілкувалися з керівником Incoresoft Олегом Сивинюком, щоби детально дізнатися про те, як було створено цю систему, які плани має команда та чи скоро українська розробка підкорить європейські столиці

Непомітно, але безпечно

Вінницькі розробники переконані: будь-яка людина повинна почуватися безпечно у будь-якому місці та у будь-який час. Саме тому в Incoresoft розробили декілька модулів, здатних вже сьогодні кардинально збільшити безпеку вінничан у громадських місцях — навіть якщо вінничани про це не підозрюють:
— Із 2018 року Муніципальна служба правопорядку Вінниці активно використовує систему VEZHA. З її допомогою шукають автомобілі, що порушують правила дорожнього руху та законного паркування автівок.
Вінницька розробка показала себе ефективно. Як кажуть у Нацполіції, за I півріччя 2019 року VEZHA допомогла виявити понад 7 тис автівок, що знаходилися у розшуку. Не менш результативною стала й робота модулю «Розумне паркування»: з його допомогою копи виявили понад 13 тис порушень. 1826 порушників правил дорожнього руху затримали, і 800 отримали постанови та протоколи, а усних зауважень патрульні зробили понад 900.
Проте вінницька VEZHA вміє не лише просто фіксувати правопорушення чи помічати викрадені автомобілі. Система також здатна розпізнавати номерні знаки тих, хто порушує режим швидкості на дорогах, автоматично визначати рух колоною на трасі чи міській дорозі. Модуль «Трафік аналітика» визначає інтенсивність руху і водночас веде його підрахунок з розподілом на громадський транспорт, легкові, вантажні автомобілі, велосипеди та мопеди, пішоходів. А ще вона допомагає попередити безлади в громадських місцях — є окремий модуль, який вміє автоматично визначати скупчення людей на вулиці: це запобігає потенційно небезпечним масовим зібранням.

Illustration

Олег Сивинюк та команда | Фото Incoresoft

Не лише для держави

— Хоча серед активних користувачів VEZHA вже є Національна поліція та Муніципальна служба правопорядку, її можливості використовують не лише державні структури. Виробники та компанії вже активно тестують окрему функціональність — модуль «Детектор касок». З його допомогою можна розпізнавати та отримувати сповіщення про випадки, коли співробітник знаходиться на робочому місці без захисного спорядження. Це не лише попереджає травми під час роботи, але й дає змогу підвищити дисципліну на робочому місці.

Illustration

— Більшість систем, якими Вінницький муніципальний центр користувався до 2017 року — це системи, які працювали за допомогою технологій розпізнавання на основі математичних алгоритмів. Це — звичайна математика, аналіз зображень за математичними алгоритмами

ПРО ВІДМІННОСТІ ВІД АНАЛОГІЧНИХ РОЗРОБОК НА РИНКУ

Про відмінності від аналогів, котрими у Вінниці раніше користувалися для забезпечення громадського правопорядку

— Ми зробили нашу систему на базі нейронних мереж. Це — той тренд, який розвивається протягом кількох останніх років. Ми взяли нейронні мережі та готові відкриті рішення, і почали їх модернізувати та оптимізовувати, збирати набори даних (так звані data-сети), навчати нейронні мережі розпізнаванню автомобільних номерів.

Для ефективної роботи використовуємо декілька етапів. Спочатку відбувається детекція — знаходження номера в кадрі. Далі йде розпізнавання кожної букви номера. Більшість систем-аналогів використовують класичні OCR-системи (аналог FineReader), і вони мають велику похибку. Ось в чому різниця.

Illustration

Про співпрацю з Вінницьким Політехнічним університетом

— У нас в команді — практично всі вінничани. Є хлопці, які приїхали вчитися до Вінниці, але всі вони — студенти Політеху. Ключові розробники — це призери олімпіад, деякі — навіть міжнародного рівня.

Основні критерії при відборі людей до нашої команди — нестандартне мислення, участь в олімпіадах, бажання змінити світ на краще. Прагнення зробити щось нове — і при цьому реалізувати завдання краще за інших.

Illustration

Про те, як з’являються ідеї та нові функції VEZHA

— Наші замовники на 70% є генераторами ідей. Вони дають нам вектор, а ми його модернізуємо, проводимо брейншторм у команді, приймаємо рішення, робити цей модуль чи ні.

Буває таке, що ми опрацьовуємо якісь функції, ними ніхто не користується, і тому ми їх відключаємо. Замовник може поставити задачу, яка на його думку дуже затребувана, але в реальності вона просто не потрібна.

Окремі модулі можна активізувати для обслуговування бізнесу — наприклад, відеоспостереження у торговельно-розважальних центрах, маркетах, готелях та ресторанах або комплексах відпочинку. Система може здійснювати швидкий пошук людей, автомобілів, потенційно небезпечних груп людей, виявляти вандалів або хуліганів. За допомогою модулю «Скупчення людей» легко відслідкувати утворення черги в магазинах, ресторанах та банках. Це — запорука своєчасного виявлення та запобігання масовим заворушенням чи проблемам із логістикою.

Illustration

Про безпеку в освітніх закладах

— Представники шкіл вкрай зацікавлені. Єдиний недолік на сьогодні — це проблема фінансування. Адже крім системи потрібно встановити камери, а це досить затратно.

Переговори зі школами ми вели в травні 2019 року. Ми планували запускати тестову систему в деяких школах, але так склалося, що не встигли впровадити її: настали канікули, і ми усвідомили, що дітей влітку у школах не буде. У серпні ми плануємо повернутися до цього питання, і будемо пілотно встановлювати у Вінниці декілька систем і тестувати їхню роботу.

До бази внесемо всіх людей, котрі відвідують школу регулярно: вчителів, батьків і самих учнів. Їхні обличчя, які будуть з’являтися в кадрі, система буде повністю ігнорувати. А з іншого боку, до бази внесуть обличчя торгівців наркотиками, засуджених, які перебувають на обліку, потенційно небезпечних осіб. Якщо така особа з’явиться в полі зору камери — спрацює тривога, система реагуватиме на людей з «чорного списку». Охорона школи або черговий отримають інформацію про «чужака» і вживатимуть відповідних заходів.

Модуль «Розпізнавання облич» може навіть визначити додаткові дані про людину: стать, вік, емоції, окуляри. Він дозволяє верифікувати обличчя та порівняти його із відповідним у базі даних. Ця функція — хороше рішення для корпорацій із великою кількістю працівників, що проходять на роботу за перепустками.

Illustration
Illustration
Illustration

Про ризики та несанкціонований доступ: є чи немає

— Ми випускаємо закрите рішення. Система встановлюється безпосередньо на сервери замовника в закритій мережі, яка часто навіть не має доступу до інтернету. Усі дії користувачів потрапляють в лог даних, до якого має доступ адміністратор та керівництво. Звісно, не можна гарантувати, що в системі хтось не буде робити певних сумнівних дій — адже людський фактор завжди присутній. Але за допомогою системи логів відповідальні особи в компанії чи на підприємстві можуть побачити, хто з користувачів щось робив в певний час. Тож замовник сам може проконтролювати, наскільки безпечно його підлеглі користуються можливостями VEZHA.


Читайте також:

Liverpool

ПОРАДИ | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК

Про відкриті дані та їхнє використання

Liverpool

ЛЮДИ | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК

Про blockchain та можливості стартапів