Що таке тактичний урбанізм та як він виник
По суті тактичний урбанізм — це така практична реалізація «малих справ» у місті з боку його мешканців. В основі цієї тактики перетворення міста – маленькі локальні дії на основі одного району, мікрорайону чи навіть вулиці, результатом яких стануть глобальні зміни на рівні цілого міста. А роблять все це для того, аби стало краще жити не тим, хто планує теоретичні документи, а тим, хто реально живе в конкретному районі (а законодавці, чиновники та автори генпланів далі підтягнуться).
Оскільки все робиться власними руками, то й назв у цього явища одразу декілька — tactical urbanism, handmade urbanism, DIY urbanism. Не суть важливо, як ви самі назвете все це — хоч «еволюцією своєї вулиці» — головне, який результат при цьому буде отримано.
Результатом мають стати швидкі зміни на основі спільних дій місцевих жителів (а не лише активістів, котрим вже звично «болить» за майбутнє конкретної вулиці, доступність середовища чи відсутність автомобілів на тротуарах).
Виникли запит та поширення цієї практики перетворення міст достатньо давно, але теоретичні підвалини та ключові особливості «тактичного» урбанізму були сформовані приблизно у 2010 році в Сполучених Штатах. Від того часу вийшли низка статей, маніфестів та досліджень стосовно того, як завдяки цим практикам змінюються міста.
Розгляньмо деякі з них — можливо, саме у вашому районі можна буде застосувати їх вже цього місяця.