Illustration

ЯК ЦЕ ТАК | АЛЬБІНА КУРБАНОВА | 26 червня 2019

Як дитячий санаторій на три дні стане Територією Сонця

Кінцева зупинка маршрутки Залізничний вокзал-Будинок відпочинку навпроти поржавілих воріт з ледь проглядним написом «Дитячий санаторій ім. М.М. Коцюбинського». Там же висаджують пасажирів водії автобусів №14 та №30. Але навряд чи мешканці інших районів, навіть потрапивши сюди, колись заходили за браму.

Санаторій більше 10 років стоїть пусткою. Територія майже в 5 гектарів поросла чагарниками, за якими сховалися напівзруйновані адмінбудівлі з вибитими шибками. Але ця розруха оманлива: за три дні тут відбудеться відкриття open air проекту «SUN Територія». Як каже співорганізаторка Олександра Венславовська, мистецтво все лікує. Розпитали в неї на місці, що це буде і чому варто провести свій вікенд на межі міста і лісу замість звичного нам центру

Хто й навіщо змінить сан-аторій на Територію Сан

Мистецький вікенд Ticket to the Sun зініціювала громадська організація «Мистецьке об'єднання «ПЛАЙ». Це — ті хлопці та дівчата, які разом із київської командою організовували у Вінниці Air Gogol Fest. Як кажуть ідейники, в процесі підготовки проекту долучилося багато інших вінницьких організацій та активістів. До сторінки «Територія-SUN» у Facebook за 6 днів приєдналося понад 1 тис людей, хоча жодної реклами не запускали.

За словами керівниці «ПЛАЙ» та співорганізаторки «SUN Території» Олександри Венславовської, в перший день на генеральне прибирання майбутньої локації прийшло близько 15 волонтерів, не враховуючи самої команди. Другого дня закривали люки, розчищали хащі — і прибирання частково триває досі.

Illustration

На які локації розділять територію

За словами Олександри, розмірами місцина десь зо два невеликих футбольних поля. Тому для зручності її поділили на основні зони і обмежили.

Мейн-стейдж —
найсонячна частина колишнього санаторію, де стоятиме сцена. Там звучатимуть музичні програми, проводитимуть вранішню йогу тощо.

Гарден —
це старий яблуневий сад, в якому організують лаунж-зону. Там можна буде посидіти, попити чаю, долучитися до різних дискусій.

За «Гарденом»
розташовуватиметься кемпінг, щоби приїжджі гості та місцеві могли розбити свої намети і переночувати.

Літня сцена —
колишній літній театр. Там організують лекції.

Вхідна алея,
де художники працюватимуть над своїми інсталяціями.

Окрім цього діятимуть фудкорти, дитяча зона з майстер-класами та окрема локація, де показуватимуть кіно

Illustration

Чому звернули увагу на закинутий санаторій

Ще взимку команда думала над тим, аби зробити влітку open-air проект мультидисциплінарного формату. Поєднати художників, музикантів, перформерів — і все це на відкритому просторі. Шукали для цього відповідну локацію:

— Коли ми зустрілись із представниками Департаменту туризму та маркетингу на обговоренні можливих ініціатив розвитку нашого міста, з'явилася ідея цієї місцини, і ми її потім побачили вживу — у всіх загорілись очі, — розповідає Саша. — Завжди якось дивилися туди з-за воріт. Але якщо зайти за межу і своїх можливостей в тому числі, виходить зовсім інша ситуація. І ти бачиш, що тут є і природа, і локації — якщо наповнити локацію людьми та оживити, вона матиме зовсім інший сенс, ніж просто «заброшка», яка тут багато років собі існує.

ПРО ЛОКАЦІЮ

Illustration

Територією Сонця місцевість назвали тому, що вона дійсно дуже сонячна і зелена. Приваблює вона ще й тим, що знаходиться на межі міста, а далі розташовано Сабарівський ліс.

Інше визначення SUN походить від назви сонцепоклонника Михайла Коцюбинського, — знаного письменника, який проходжувався тутешніми стежками. До речі, неподалік санаторію знаходиться Камінь Коцюбинського.

Місце сили

— Це справжня, «трушна» історія тому, що тут все як воно є. Ми не зможемо побудувати нові будинки і прибрати все повністю силами волонтерів, — говорить Олександра. — Тут природа настільки первісна — заходиш сюди, і стає спокійно. Якщо поєднати музику із тишею, то на контрасті відбувається такий процес, коли людина відпочиває культурно.

У Вінниці 28 червня, окрім open-air на Старому місті, відбуватиметься також багато інших заходів — переважно в центрі міста. Організатори мають надію, що люди, які не поїхали на море або на якісь інші фестивалі завітають саме на «Територію SUN» і зможуть відчути ту енергетику рекреації, яку відчувають вони, готуючись до відкриття.

Illustration

Хто виступатиме

Серед усього різноманіття локацій та виступів організатори обіцяють чимало українського андеграунду. До Сонячної Території завітає музичний проект з Харкова, започаткований Олегом Кадановим (Оркестр Че, Лінія Маннергейма) «Мантри Керуака». Також тут можна буде почути гурт з Києва Atomic Simao, який грає інструментальний психоделічний джаз. Саме вони презентували Україну на фестивалі Sziget.

Серед місцевих музикантів гратиме гурт «Курносая дура» — «в обоймі заряджена романтика позбавлена вульгарності і овердрами» — йдеться в описі події. Слухачі зможуть також почути гурти «MORJ» і «Очеретяний кіт». Крім акустики, кожен вечір завершуватиметься або електронною музикою, або етно-джемом. Приміром, в суботу
відбудеться етно-джем з харківським музикантом Романом Голобордою, який грає на різних етно-інструментах.

Як довго триватиме ця казка

Мистецькі вихідні триватимуть три дні — з 28 по 30 червня на Старому місті у Вінниці. Це — територія колишнього дитячого санаторію ім. Коцюбинського, що по вул. Маяковського, 243 (кінцева зупинка 14 та 30 автобусу).

Вхід на «Територію сонця» вільний. Як зазначають організатори, кожен бажаючий може зробити культурний внесок у розмірі, який він сам вважатиме за потрібне. Всі зібрані кошти підуть на розвиток та відновлення життя на закинутій території Старого міста.

Читайте також:

Liverpool

ПОРАДИ | ЯК ЦЕ ТАК | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК

Бренди та як їх розвивати

Liverpool

ПОДІЇ | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК

Як Іздрик читав вірші під дабстеп

Liverpool

ЛЮДИ | РОЗМОВИ | АЛЬБІНА КУРБАНОВА

Дискусія про стіни та мости