Illustration

БЛІЦИ | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК | 18 червня 2019

Анна Савчинська — про головний вінницький літфест цього літа

Фестиваль «Острів Європа» відбувся у Вінниці вдруге. На 10 різних локаціях звучали твори та розмови про літературу угорською, румунською, македонською, кримськотатарською мовою і навіть їдиш. Організатори називають його камерною подією, хоч цьогоріч він став міжнародним, бо крім українських гостей, мав також учасників та учасниць із Румунії, Польщі, Хорватії, Словенії, Угорщини та інших країн. Про все це — у бліці із проектною менеджеркою фестивалю Анною Савчинською

Чому Європа — «острів»?

— Європа — це певна захищена культурна константа, ізольована від іншого світу, яка певним чином навіть хоче диктувати свої правила, творити свою історію. Ми хочемо будувати Європу тут, в Україні — і у Вінниці зокрема. І культурну складову європейську прагнемо презентувати у Вінниці.

З одного боку, Європа — це символ прогресу і всього класного, з іншого боку — певний пласт проблем, питань, викликів, з якими слід намагатися впоратись. Власне, у цьому й полягає її «острівність».

Про особливості формату заходів

— Власне, це більше спосіб з нашого боку окреслити формат. Цей фестиваль — не для того, щоби відпочити і «розслабитися з літературою» в стереотипному розумінні цього слова. «Острів Європа» — це впершу чергу спроба проговорити чимало проблем. Заходи були в певному сенсі складними і вимагали певного аналізу й занурення. Це не просто «випити вина під читання книжок вголос».
Це — фестиваль так званих «малих» літератур. Автори й авторки здебільшого досі не перекладені українською. Це — представники літератур, які говорять про важливі речі, але їм не так легко бути почутими в себе.

Illustration

— Щороку ми розглядаємо певну добірку країн, які ми намагаємося більш широко показати для вінницького читача, глядача та слухача.
Цього року перелік країн змінився, але Балкани становлять основу. Основний посил полягає у тому, що дуже відомих та успішних письменників на світовому рівні з Балкан мало, але теми, про які вони говорять і пишуть, важливі для України — бо зараз Україна переживає так само війну і певний період розділеності та конфліктів, який дуже схожий за багатьма факторами на те, що довелося пройти свого часу країнам, що входили до складу колишньої Югославії. Навіть вся риторика «одін народ» теж дуже схожа.

ПРО ТЕ, ЯК ОБИРАЛИ САМЕ ЦІ МАЛІ ЛІТЕРАТУРИ ДЛЯ ФЕСТИВАЛЮ

Чи стане колись «Острів Європа» багатотисячним фестивалем

— Я думаю, що це неможливо, бо це — не ярмарка книжкова. Камерні літератури напрошуються на камерний формат. Вірю в те, що це може перерости в сотні відвідувачів на окремих подіях, 100-300 людей. Тобто ми не ставимо собі за мету масштаб умовного «Гогольфесту». Ми прагнемо привезти ще класніших авторів — і ставимо собі за мету могти це реалізувати насамперед фінансово.

Illustration

Про феномен Юрія Іздрика

— Колись вінничани уже могли побачити його на одному локальному фестивалі, він дуже класний, але мені здається, що його дуже багато людей сприймає як такого «лірика для дівчат 20+». 
Він все життя намагається відчепитися від цього образу, я просто не впевнена, що його навіть готові презентувати в амплуа, яке не буде вкладатися у цей стереотип.

Про стереотипи щодо літератури і побажання для читачів віку «20+»


— Спробуйте дивитися трохи далі, ніж на обкладинку. Не варто сприймати все надто однозначно, бо досить часто те, що може здаватися надзвичайно глибоким, насправді таким не є — і навпаки.

Читайте також:

Liverpool

ПОРАДИ | ЯК ЦЕ ТАК | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК

Навіщо прийняли новий правопис

Liverpool

ПОРАДИ | ЯК ЦЕ ТАК | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК

Як заощаджувати на комунальних платежах

Liverpool

ЛЮДИ | РОЗМОВИ | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК

Про поезію, реп, Вінницю і Запоріжжя