Illustration

ЯК ЦЕ ТАК | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК | 20 червня 2019

Що варто знати про відкриті дані — та де про них почитати

Вінничани напевно не раз чули про відкриті дані та те, як вінницька міська влада їх використовує. Проте не всі знають, що в Україні навіть виходить друком журнал, присвячений можливостям та способам використання відкритих даних. Розповідаємо про все детальніше

Що таке відкриті дані

Це — форма, в якій оприлюднюють публічну інформацію. Такі дані поширюються вільно та безоплатно. Їх може копіювати, поширювати, використовувати будь-хто — і навіть запровадити використання таких даних у комерційних цілях.
Одна з головних характеристик і вимог до таких даних — це машиночитний формат. Таких форматів не так багато, і він означає, що дані без проблем зчитуються комп'ютерами, а не людьми. Тому для таких даних не підходять формати pdf, txt, rtf чи ще якісь знайомі вам типи файлів. Натомість дані стають відкритими, якщо їх зберігати та структурувати у форматах csv, xml чи json

Яка публічна інформація зберігається у формі відкритих даних

— Звіти та постанови— Публічні фінанси— Публічні кошти— Дані про тендери та їхні результати тощо.
Сьогодні публічну іфнормацію у форматі відкритих даних надає найбільший в Україні портал — e-data.gov.ua. Його роботу регулює Закон України «Про відкритість використання публічних коштів» та Концепція українського уряду «Прозорий бюджет».

Відкриті дані — це цінний ресурс, який допомагає посилити цифрову та «реальну» економіки країни. Про це свідчать результати глобальних досліджень. Очікується, що економіки країн Великої двадцятки зростуть на 1,1% ВВП завдяки відкриттю пріоритетних наборів даних.
Київська школа економіки та Open Data Institute використовуючи авторитетну методологію дослідження Європейської комісії, проаналізували економічний потенціал відкритих даних для України. Ми стали першою країною за межами країн Великої двадцятки, де був проведений такий аналіз.
Дослідники виявили, що вже у 2017 році відкриті дані принесли нашій державі понад 00 млн. Якщо рух за відкриті дані в Україні й надалі набиратиме обертів, ця цифра може зрости до ,14 млрд — або 0,92% ВВП до 2025 року.

КАТЕРИНА ОНІЛІОГВУ, «ЕКОНОМІЧНА ПРАВДА»

У чому різниця між відкритими та доступними даними

Не всі дані, що названі відкритими, є при цьому доступними. Нагадаємо: ключова вимога до відкритих даних — це машиночитний формат. Однак якщо відомства чи органи місцевого самоврядування на локальному й загальнодержавному рівнях надають дані у форматі текстових файлів загального «офісного» типу чи як відскановані документи або архіви, такі дані хоча й є доступними для широкого загалу, проте не є відкритими (тобто без додаткових зусиль їх не перетвориш на щось, що програми, онлайн-сервіси та чат-боти можуть використовувати автоматично).

Де почитати більше про відкриті дані

Із кінця 2018 року в Україні почали видавати перший періодиичний журнал про відкриті дані. Він називається Mind Lab — й усі охочі можуть отримувати його з доставкою. У ньому редакція проекту, котра складається із фахівців у сфері онлайн-сервісів, що працюють із відкритими даними, розповідає про те, як саме використовують такі дані в Україні та у світі. Автори колонок та статей діляться цікавими кейсами, організовують інтерв'ю та доступною мовою пояснюють, як саме кожен громадянин може скористатися своїм правом доступу до публічної інформації та використати такі дані у власних освітніх, практичних чи комерційних цілях. 
Побачити та почитати цей журнал безкоштовно ви зможете у Креативному просторі «Артинов» — достатньо під час відвідування звернутися до адміністратора закладу.

Як заощаджувати на електриці
Illustration

Корисні сервіси, які працюють з такими даними

— Український недержавний ресурс відкритих даних
— Національний портал відкритих даних
— Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку
— Державне агентство з питань електронного урядування України
— Верховна Рада України
— Судова влада України
— Кабінет Міністерства юстиції України
— Державна Казначейська служба України
— Офіційне інтернет-представництво НБУ
— Відкритий реєстр національних громадських діячів України
— Єдиний державний реєстр юридичних осіб та індивідуальних підприємців
— Реєстр громадських об'єднань
Перевірка дипломів
— Пошук Міністерства внутрішніх справ України
— Служба державного фінансового моніторингу
— Об'єднаний реєстр юристів України
— Державний реєстр потенційно небезпечних об'єктів України
— Державний реєстр лікарських засобів
— Державні реєстри Міністерства охорони здоров'я
— Реєстр центрального органу в області цифрового підпису України
Нормативно-правова база України

Читайте також:

Liverpool

ПОРАДИ | ЯК ЦЕ ТАК | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК

Як слухати музику онлайн легально

Liverpool

ПОРАДИ | ЯК ЦЕ ТАК | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК

Що змінилося у нашому правописі

Liverpool

ПОРАДИ | ЯК ЦЕ ТАК | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК

Як заощадити на комунальних платежах