Кожен з нас може скоротити 1 тонну СО2 — як допомагає додаток «Кліматичні краплі»

Коли планета в небезпеці, з'являються «Кліматичні краплі». В Україні створили платформу екологічно-дружніх вчинків, яка заохочує людей скорочувати викиди CO2 в атмосферу та отримувати за це винагороди у вигляді крапель.
Згодом їх можна обміняти на знижки в кав’ярнях та магазинах. Як працює еко-ініціатива пояснив засновник платформи, директор ТОВ «КТ-Енергія» Кирило Томляк

Illustration

Автор: Редакція «Артинов.Ліверпуль»

Матеріал створено за підтримки Креативного простору «Артинов»
8 листопада, 2019 | ПРОЕКТИ, ІСТОРІЇ

Як можна скоротити вуглецевий слід за допомогою додатку

«Кліматичні краплі» — мобільний додаток, який слідкує за вуглецевим слідом людини та винагороджує кліматично дружні вчинки користувачів. Його можна безкоштовно завантажити на телефон з Google Play Market, зареєструватися та почати генерувати або приймати Кліматичні краплі.
Зараз їх можна отримати за:• пересування велосипедом (замість автівки чи громадського транспорту);• висаджування дерев;• роздільний збір та компостування відходів;• заходи з енергозбереження в будівлях;• генерацію «зеленої» електроенергії за допомогою дахових електростанцій потужністю до 30 кВ.
Одночасно застосунок демонструє, як екологічно-дружні вчинки можна зробити прибутковими. 

Як нараховуються краплі

Кожний бал має назву «Кліматична крапля» — це 1 кг парникового газу СО2, який не потрапляє до атмосфери, коли людина виконує якийсь «зелений» вчинок в додатку. Виходить, що кожний такий користувач є «Джерелом» скорочень викидів парникових газів і протягом року може утворити 500 і більше кліматичних крапель. Окрім фізичних осіб, Джерелами можуть бути школи, ОСББ, компанії та інші еко-дружні організації.

Де обміняти краплі

Обміняти зібрані краплі можна у партнерів додатку. Це також екологічно-свідомі підприємства та організації, які приймають від Джерел кліматичні краплі в обмін на знижки, бонуси або призи. В додатку вони називаються «Озера». Використовують краплі для погашення власного вуглецевого сліду та отримання знижок від інших Озер. 

Illustration


Як Озера визначають скільки крапель приймати за послуги

Як каже Кирило Томляк, розмір знижки або інші винагороди обговорюють з компаніями. Так, щоб це було вигідно для партнерів у довгостроковій перспективі.

— В нас були такі партнери, які в обмін на краплі безкоштовно давали на вибір напої, — розповідає Кирило. — А також ті, хто пропонував знижку від чека. Людина прийшла, витратила 100 грн, але заплатила 90 грн. Замість 10 грн вона могла розрахуватися 10-ма краплями. Партнеру це вигідно, оскільки з'являються нові клієнти або повертаються старі.

Водночас команда еко-проекту намагається не перетворювати взаємодію партнерів з джерелами у доброчинність. Тому, що в один момент відсоток від чека може стати більшою мотивацією ніж еко-кроки. І тоді втрачається сенс цього проекту.

Тобто, знижка, яка надається власнику крапель має бути достатньо великою, щоб мотивувати його до здійснення вчинків. В той же час достатньо оптимальною для партнера. Якщо за 100 крапель, які користувач збирав протягом 3-х місяців, він може отримати умовно одне горнятко кави, то після після першого ж обміну крапель мотивація зникне. А якщо за 100 крапель користувач отримає 10 філіжанок кави — це наближена до отпримальної модель розрахунку.

Хто потенційні користувачі і де збирають фідбек

Команда моніторить відгуки користувачів на плеймаркеті. Часто розробникам пишуть у соцмережах. Аудиторію складають в основному учні навчальних закладів, вчителі цих учнів та студенти — люди до 45 років.
Маючи справу з молоддю, ми конкуруємо за місце на їх мобільному телефоні, — розповідає засновник проекту. — Безліч додатків, які займають пам’ять, спонукають тінейджерів постійно їх видаляти і встановлювати нові. Виходить, що наш застосунок конкуруємо з додатками, які приносять мільйони доларів. Якщо в користувачів щось не буде вантажитись — одразу видалять.
За словами Кирила, є інші, ті, для яких екологія і зміна клімати — серйозна річ. Вони мотивовані і намагатимуться розібратися з подібними еко-додатками. А от у старших людей за 45 років можуть виникнути складнощі із встановленням застосунку, реєстрацією та іншими технічними моментами. 

Конкурс для шкіл

Мобільний додаток «Кліматичні краплі» є технічною основою шкільного конкурсу, в рамках якого шкільні громади проводять навчання з питань змін клімату, здійснюють еко-дружні вчинки та проекти, та обмінюють зароблені краплі на знижки та призи партнерів додатку. В межах конкурсу зараховуються вчинки з переробки та компостування відходів, висадження дерев і енергозбереження в будинках.

Отже, додаток стає платформою для розвитку активної особистої відповідальності за довкілля та сприяє розвитку лідерських навичок у школярів.

Перелік учасників конкурсу цьогоріч поповнили 4 вінницькі школи, які також зроблять свій внесок у боротьбу за планету Земля.


В Україні мінімум 50 тисяч вмотивованих екологічно-свідомих людей


Кирило пояснює, що проїхавши 4,3 км на автівці, з витратою палива 10 л на 100 км, викиди в атмосферу становитимуть 1 кг CO2. Проїхати таку ж відстань на велосипеді — означає не допустити викиди парникових газів і згенерувати так звані вуглецеві одинички (сертифікована одиниця скорочення викидів, встановлені рішенням Сьомої сесії Конференції Сторін Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, — ред.).

В додатку можна бачити, скільки це кілограм СО2 скоротила людина. Тому, на думку еколога, процес можна порівняти із глобальним скороченням парникових газів в світі.

Скільки грошей витрачає людство на боротьбу із забрудненням повітря

Кирило розповідає, що зараз ринок вуглецевих кредитів сягає мільярдів євро. Людство витрачає на боротьбу зі зміною клімату і адаптацією до наслідків приблизно 60 млрд євро. З наступного року ця сума сягатиме $100 млрд.

— І це тільки уряди розвинутих країн, — наголошує експерт. — А є ще значні зобов'язання бізнесові стосовно того, що глобальні гравці ринку скорочуватимуть викиди парникових газів. Але скорочуватимуть вони їх відповідно до наукових обгрунтованих цілей. Проте вектор все одно спрямований у бік зеленої економіки.

Illustration


Що таке ринок вуглецевих кредитів

За словами Томляка, ринок вуглецевих кредитів відкритий для великих промислових компаній. Не для звичайних громадян та спільнот. Приміром, сонячна електростанція виробляє певну кількість зеленої електроенергії та заміщує електроенергію, згенеровану вугільними електростанціями.

В свою чергу додаток «Кліматичні краплі», знижує вхід на цей ринок для кожного мешканця тому, що він оперує кілограмами СО2:
— Кожен із нас, споживаючи товари і послуги, викидає в атмосферу в середньому 10 тонн СО2 на рік. І одночасно кожен із нас трішки змінивши стиль життя і споживацькі уподобання, може скоротити власні викиди на тонну (1000 кг) за допомогою додатку. Адже він робить процес скорочення викидів зручним і зрозумілим. Для цього треба більше пересуватися велосипедом, правильно поводитися з відходами, садити дерева, займатися енергоефективністю.

Світ викидає кумулятивно 53,5 млрд. тонн СО2

Існує декілька видів парникових газів. Двоокис вуглецю один з них. Є ще СH4 (метан), N2O (оксид азоту) — усього 6 газів, які офіційно визнані парниковими на рівні ООН. Їхні кумулятивні викиди, які для зручності переводяться в СО2 еквівалент, складають 53,5 млрд тонн на рік.

— Для чого і для кого ми це робимо? — ставить питання Кирило і сам дає відповідь — Для того, щоб задовольнити потреби людей, які живуть на цій планеті. Зокрема, кожного з нас. Ми є кінцевими споживачами, несемо відповідальність і можемо обирати. Наприклад, в якій упаковці купити напій. Якщо я один купую в скляній пляшці воду, очевидно, це мало на що впливає. Але якщо нас уже тисяча або мільйон, і ми усі купуватимемо в склі, тоді бізнес про це замислиться, і щось змінить. Тут же і конкуренція працює.

Не потрібно радикально щось скасовувати. Але тонну я можу скоротити


Втримати температуру Землі

Засновник платформи екологічно-дружніх вчинків відзначає, щоб втримати температуру Землі на рівні не більше 1,5 °С в порівнянні з доіндустріальним періодом, нам потрібно скоротити викиди парникових газів майже вдвічі. З цих 53,5 до 30 млрд. тонн CO2. Уряди великих країн щорічно мають витрачати на боротьбу зі змінами клімату і адаптацією до її наслідків $100 млрд.

— Така радикальна трансформація точно потребує участі величезної громади, — впевнений Кирило. — Ми не можемо без споживачів скоротити викиди. Якщо для них це не буде цінністю екосвідомість, ми не зможемо зробити це незабаром. І навпаки, якщо більша частина людей залучатиметься до процесу, позитивні зміни відбуватимуться набагато швидше.

Креативний простір «Артинов» також долучився до ініціативи по скороченню парникових викидів. Кліматичні краплі з додатку можна обміняти на часткову знижку час перебування, смаколики або напої. 1 крапля дорівнює 1 гривні


Інші наші історії

Хто з вінничан уже допомагає рятувати планету

Illustration

«Найжахливіше це навіть не шуби, а «гусеничні» жилетки»

Про Еко-фест «ДІЛИ»

Відвідувачі еко-фесту «ДІЛИ» про сортування сміття та хутро

Illustration

«Вінниця готова сортувати. Просто не вистачає інформаційної кампанії»

Про вінницький екоактивізм

Марія Юзькова, засновниця першої у Вінниці станції сортування сміття, про життя на Старому місті та освітні екологічні ініціативи

Illustration

«Вести бізнес незрячій людині реально»

Про інклюзивне в'язання

Учасниці майстерні «КлубОк» розповідають про розвиток соціального підприємництва та виготовлення еко-торб та авосьок

Ми у соцмережах

Залишаймося на зв'язку!