Illustration

ЯК ЦЕ ТАК | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК | 25 липня 2019

Що таке IBAN і як зміниться робота з банківськими рахунками вже цієї осені

Готуй воза взимку, а сани — влітку. Як і енергоефективне помешкання. Ми не знаємо, коли буде знижено вартість комунальних платежів (і чи буде знижено взагалі), але є беззаперечні способи заощадити на платіжках. Якісь із них — досить затратні, інші — навіть не потребують грошових внесків. Разом вони дозволяють не просто зекономити, а часом навіть відкласти на невелику подорож до країн Європи. Що за способи — дізнайтеся із матеріалу

Проведіть утеплення оселі

— Зовнішнє утеплення будинку або квартири — це 50% економії.
— Втрати тепла після заміни вікон на енергоефективні зменшуються на 70%. Не забувайте, що потрійний склопакет — кращий за подвійеий, а простір між частинами скла мають заповнити спеціальним газом.
— Замініть старі радіатори на нові, якісні. Радянські батареї з трьома шарами фарби на них зберігають тепло не так добре, як вам здається. За радіатором розмістіть тепловідбивний екран, щоби батарея не віддавала тепло на вулицю. 
— Відкрийте радіатори: приберіть від них столи, дивани, важкі штори. Не повірите, але ця проста маніпуляція підвищить температуру в оселі на 1–3 градуси за Цельсієм
— Використовуйте цільові програми із фінансування та кредитування, щоби не витрачати все із власної кишені

Використовуйте енергоефективну побутову техніку

— Замініть старі котли та газові колонки, які вже пропрацювали 10–15 років. З часом такі прилади втрачають енергоефективність.
— Встановіть регулятори температури. На час відсутності вдома — знижуйте температуру в оселі, а якщо від’їжджаєте надовго — взагалі вимикайте.
— Сучасна техніка з маркуванням А, А+, А++ та А+++ дозволяє зекономити 30–50 % електроенергії, на відміну від пралок, холодильників та іншого приладдя з маркуванням В
— Сучасна посудомийна машина дозволяє зекономити 8 000 літрів води щорічно. Причина проста: миючи один комплект посуду руками, ми витрачаємо втричі більше води, ніж витратила б посудомийка.

Як заощаджувати на електриці

— Більшість людей відкрили для себе користь приготування їжі в мультиварках та індукційних плитах. Але окрім користі для організму вони принесуть користь і вашому гаманцю. За їх допомогою можна приготувати навіть дві страви водночас — це швидше та економить електроенергію.

— Якісні LED-лампочки у 5–7 разів дорожчі за звичні нам лампи розжарювання, однак працюють від одного до двох років. Якщо ж до них встановити у будинку ще й датчики руху — витрати на електроенергію можуть зменшитися на 70%. Можна також просто вимикати світло та електроніку у кожній кімнаті, з якої виходите

ПОРАДИ ДЛЯ ОЩАДЛИВИХ

Встановіть лічильники

— Лічильники на газ, воду та електроенергію не просто фіксують показники, а дозволяють проводити аудит та дисциплінують. У подальшому ви знатимете точно, скільки та за яких умов використала ваша родина, і до того ж не будете платити за сусідів.

— До 20% можна заощадити, якщо встановити лічильник тепла та регулятори на радіаторах.
— Лічильник на воду дозволяє зекономити до 50% витрат.
— Не забувайте про те, що лічильники мають бути ліцензовані та зареєстровані у відповідних службах. А також уважно слідкуйте за тим, щоб лічильники надалі залишалися запломбованими та вчасно сплачуйте комунальні платежі

Як заощаджувати на електриці

Будьте ощадливими з водою

— Вимикайте воду під час миття посуду чи коли чистите зуби. За одну хвилину з крану може витекти 15 літрів води.
— Встановіть на кухні та у ванній кульові змішувачі. Так ви зможете швидше регулювати необхідну температуру, вмикати чи вимикати воду одним рухом.
— Приймайте душ, а не ванну. Придбайте спеціальні насадки для душу, які краще розсіюють воду. Якщо у вашій оселі встановлена газова колонка або бойлер — можна контролювати навіть кількість газу або електроенергії, що використовуються для нагрівання води.
— Подвійна раковина для миття дозволить мити посуд в одній частині, а прополоскати — в іншій. Таким чином ви теж заощаджуєте воду.
— Як би це дивно не звучало, але — ремонтуйте сантехніку. Навіть якщо з крану крапає трохи води, за добу ви можете втратити від 20 до 100 літрів.
— Економити воду дозволяє і спеціальний бачок для унітазу, який пропускає за один змив 6 л води замість 12 л.

Як заощаджувати на електриці

Помірковано використовуйте техніку

— Неписане правило енергозбереження: розмістіть холодильник подалі від батареї або інших предметів, що віддають тепло.
— Під час приготування їжі не відкривайте електродуховку: вона втрачає тепло, а ви — гроші, які доведеться переплатити за електрику.
— Якщо ваш холодильник не підтримує технологію no frost, його обов’язково необхідно чистити від льоду. Що більше намерзлого на стінках холодильної камери — тим гірше працює техніка, адже це вимагає від неї більшої інтенсивності роботи.

Довіряйте рахункам за послуги — але перевіряйте

— Навіть якщо ви справно передаєте показники лічильників до комунальних установ, звіряйте ваші показники з цифрами у квитанціях. Енергетики можуть завищувати показники, адже періоди друку платіжок не співпадають із календарними місяцями. Часто саме це є причиною переплат.

—Також зверніть увагу, чи правильно розрахована саме житлова площа вашої оселі. Часто у платіжках трапляються помилки, або вказана загальна площа будинку або квартири.

І пам’ятайте, що ви маєте право подати заяву на отримання субсидії, яку віднедавна можна одразу монетизувати.

Читайте також:

Liverpool

ПОРАДИ | ЯК ЦЕ ТАК | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК

Як читати більше навіть у відпустці

Liverpool

ПОРАДИ | ЯК ЦЕ ТАК | АЛІНА ПРИСЯЖНЮК

Де та як легально слухати музику онлайн

Liverpool

ЛЮДИ | РОЗМОВИ | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК

Анна Савчинська — про «Острів Європа»