Друкувати не можна надиктовувати — коли є місце голосовим повідомленням

Одних вони дратують, іншим — спрощують життя. Межі між тим, щоб використовувати голосові повідомлення в роботі та особистому просторі стираються. Однак в професійному середовищі вони все ще необхідні.

Illustration

Авторка: Альбіна Курбанова

Матеріал створено за підтримки Креативного простору «Артинов»

5 березня, 2020 | ТЕХНОЛОГІЇ

Не бути зарозумілим снобом і тактовно реагувати на голосовий формат чи все ж встановити умовні правила комунікації, щоб ваші особисті кордони не порушували?
Ми поцікавилися, що про це думають люди, які займаються бізнесом, маркетингом, працюють в медіа і активно користуються месенджерами. В яких ситуаціях краще не використовувати аудіоповідомлення, а коли навпаки — цей формат підходить якнайкраще.

Ксенія Резникова

Журналіст і піарник, працює з медіа понад 15 років
Компанія PRNEWS.io

— Вважаю, що пріоритетним і найкомфортнішим каналом зв’язку сьогодні залишаються саме текстові файли. Не має суттєвого значення, чи отримуємо ми їх на корпоративну пошту або через особистий телеграм, вайбер, фейсбук — головне, текст, який ми бачимо і маємо можливість прочитати будь де і коли завгодно. 
Звукові повідомлення, які, начебто, мають економити наш час, на мій погляд, досить суперечливий інструмент. Справа в зручності його використання: я не можу прослухати важливе повідомлення на нараді або під час діловоїзустрічі. А також має значення градус стосунків між людьми, яким відправляється войс.
Якщо войс надіслав мені, наприклад, друг або чоловік — добре, коли буде час та настрій, я можу прослухати його. Але досить складно сприймати нову інформацію — або комерційні пропозиції, або коментарі тощо — на слух, тому що мені завжди треба бачити текст/картинку — так влаштований мій мозок.
Звукове повідомлення, яке надійшло від сторонньої людини, яка не уточнила чи зручний для мене такий формат — навряд чи відкрию. Адже в цьому випадку є грубе порушення того самого «цифрового етикету».
Виключенням для войсів є короткі коментарі або навіть інтерв'ю, які я отримую відспікерів, розшифровую та використовую у власній роботі – надзвичайнозручно і економить час.
На першому ж місті, як і раніше, залишається листування електронноюпоштою та ділові дзвінки.

Олександр Пелешко

CEO
Приватний підприємець

— Дивлячись в якому випадку. Інколи доволі зручно, коли питання не потребує негайного реагування. Наприклад, під час проведення онлайн практикумів. Отримуєш питання, відповідь надаєш пізніше.

Текстові повідомлення в цьому випадку не завжди є наснага читати, адже можна щось пропустити. Проте в діловому листуванні, особливо, коли справа стосується замовлень та розрахунків — віддаю перевагу текстовим повідомленням. Так легше контролювати та фіксувати перемовини.

Illustration

Вікторія Дубовська

Фахівчиня з комунікацій
Компанія Бітрікс24

— Одразу скажу, що в неформальному спілкуванні аудіоповідомлення припустимі, вони стають все популярнішими, та й зрештою з близькими ми в змозі щоразу обирати те, що найбільше подобається, і не зважати на якісь формальності. А ось що стосується ділової комунікації, тут щодо надсилання голосових повідомлень є нюанси. 
Чи не найбільше часу протягом доби я користуюся мессенджерами та чатом на корпоративному порталі — так вирішую майже всі питання, пов'язані з роботою. Переважно ця комунікація — текстова, але є виняток, коли аудіоформат усе ж застосовується. 
Одразу скажу, що аудіо краще не використовувати, якщо ви хочете отримати термінову відповідь. Бо протягом робочого часу людина може перебувати будь де. Важлива нарада, зустріч, брейншторм. В будь-якому з цих випадків прослухати сповіщення складно й незручно. Просто уявіть ситуацію, коли ви, наприклад, посеред доповіді колеги про результати минулого року дістаєте навушники й починаєте слухати повідомлення, а потім ще й начитувати відповідь. Така собі картина. 
Аудіоповідомлення у діловій комунікації доречні тільки тоді, коли такий формат ви заздалегідь погодили зі співрозмовником. Так само, як ми всі зараз домовляємося про дзвінки. Єдине, що пораджу: після такого спілкування підготуйте текстове резюме з основними тезами і найголовніше — з усіма домовленостями. Це формалізує спілкування й надалі полегшить пошук інформації в чаті.

Якщо ж з вами не домовлялися заздалегідь і відправили голосове повідомлення, попросити співрозмовника повторити надіслане текстом – це нормально і зовсім не соромно. Тренди трендами, а комунікація має бути комфортною для всіх учасників.


Юлія Гречка

Голова ГО «Антикорупційний штаб»
Керівниця компанїі «Wow HR»

— Нормально ставлюся до голосових повідомлень, тому що часто так навіть зручніше. Коли маєш велике навантаження протягом дня і єдина можливість поставити підлеглим задачі чи відповісти на повідомлення — надиктувати. Такий спосіб дозволяє вирішувати питання швидше. Плюс є люди, які полюбляють такий формат комунікації і можуть диктувати по 5 хвилин.

Але мені здається, що моїм працівникам не дуже таке до вподоби. Адже, якщо ти сидиш на робочому місці в опен спейсі і в тебе немає навушників, не комфортно при всіх слухати чиєсь повідомлення :)

Illustration

Каріна Дорошенко

Експертка Українського культурного фонду
 Знавець літератури і видавничої справи

— Мене дуже дратують голосові повідомлення з тої причини, що потім у переписці не знайдеш необхідної інформації. Приміром, запитуєш колегу конкретні показники кількісні або назви, а тобі у відповідь — голосове повідомлення. Якщо треба повертатися до цих даних через певний час, то просто починається пекло і невиправдана втрата часу.

Галина Барибіна

 Івент-менеджерка
Кешбек-сервіс Letyshops

— Не раджу аудіоповідомлення. Часу вони не скорочують, скоріш навпаки. «Олдскульна» переписка набагато ефективніша, адже завжди можно швидко знайти потрібну інформацію в пошуці або зробити скріншот.
Крім того, текстові повідомлення зазвичай структуровані на відміну аудіо повідомлень, які часто нагадують потік свідомості, з якої корисної інформації відсотків 10.

Пригадую, як один підрядник відправив п'ятихвилинне аудіоповідомлення з важливими деталями щодо організації івенту і зник в офлайн. Судячи з якості повідомлення –– людина була десь у дорозі: було шумно, мало що чутно, та ще й запис переривався. Аби його прослухати, зрозуміти і все занотувати, потрібно було завантажити спеціальний розшифрувальник, який перекладав аудіотекст на письмовий. Однак з’явилася інша проблема – такий розшифрувальник допоможе лише якщо мова як у радіодиктора: чітка і грамотна. Тож властивий багатьом суржик розпізнати неможливо, а суржик у поєднанні з шумом і переривами – тим паче.

Після цього випадку користуюся простим правилом перевірки чи доречно відправляти аудіоповідомлення. Якщо у вас є руки – недоречно.

Інші наші історії

Не вперше та не востаннє ми пишемо про локації, де мистецтво перетинається з глядачем

Illustration

«Я особисто займаюся тим, що шукаю усі вогнегасники»

Про AIR ГогольFest 2019

Як на основній локації міста — заводі «Кристал» — організовані заходи безпеки, чи притаманна Вінниці так звана «містечковість», і яким чином проходить відбір локальних проектів

Illustration

«Мистецтво все лікує»

Про «SUN Територію»

Олександра Венславовська розповідає , якою буде локація нового фестивалю, і чому варто провести свій вікенд на межі міста і лісу замість звичного нам центру

Illustration

«Нам потрібно посилено вчитися»

Про мистецтво

Максим Демський, ГогольFest — про те як не впустити «треш» до культурного простору та змінювати країну на краще

Ми у соцмережах

Залишаймося на зв'язку!