«Найжахливіше це навіть не шуби, а «гусеничні» жилетки» — відвідувачі еко-фесту «ДІЛИ» про сортування сміття та хутро

Журналісти Artinov.Liverpool поспілкувалися з відвідувачами еко-фесту про те, чому вони прийшли на захід, як ставляться до сортування сміття, одягу з натурального хутра та екосвідомості загалом.

Illustration

Авторка: Альбіна Курбанова

Матеріал створено за підтримки Креативного простору «Артинов»

15 серпня, 2019ЛЮДИ, ПОДІЇ


 • Що цікавого пропонував фестиваль

  На території заводу «Кристал» в неділю, 22 вересня пройшов еко-фест «ДІЛИ». Барахолка, еко-ярмарок, перформанси, лекції про зміни клімату на планеті та Jerry Heil власною персоною. І все це організували студенти. 
  Формат еко-фесту «відпочиваємо та рятуємо планету» передбачав просвітницьку денну програму і вечірню — з виступами українських музичних гуртів: «ТОНКА», «Секретна зірка», «YUKO».
  Переважна більшість гостей прийшли на локацію фестивалю не просто так. Хтось зацікавився лекціями про екологію (які навіть переростали у серйозні дискусії), хтось — послухати музику, а хтось — скупитись на барахолці. 
  Якою є еко-свідомість у розумінні відвідувачів фестивалю, чи носять вони хутро та як сортують сміття. Про це — у опитуванні від редакції «Артинов.Ліверпуль».

  Ліверпуль


 • Аня, 24 роки


  Ліверпуль

  Аня прийшла подивитися, що в Вінниці відбувається цього вікенду, а також подивитися, як каже, на «класних зірок»:
  — Не будемо казати, що ми тільки заради екології прийшли. Цікаво було, що саме тут відбуватиметься. Запізнилася майже на всі лекції. Останню лише послухала — видалася мені спірною. (лекція Павла Вишебаби. — ред. ). Спікер робить акцент на одному, ігноруючи інше, і це бентежить.  • Ліверпуль

  Чи сортуєте сміття?
  — Мінімально. Просто на сухе і вологе — так як поділенні сміттєві контейнери. Приміром, стоїть пакет з пластиком, іноді з цим пакетом ще збирається скло. Для органіки в нас є компостер, бо живемо в приватному будинку.

  Як ставитеся до людей, які носять хутро?
  — Для мене це ніколи не було актуально. Навіть коли спілкуюся з людьми, які носять хутро, я все одно не можу “намацати” їх мотивацію так, щоб вона була мені зрозумілою.

  Гра в асоціації

  Еко-торба
  — гарненько
  целофановий пакет
  — забагато
  Довкілля
  — в небезпеці.

 • Ігор, 56 років


  Ліверпуль

  На думку чоловіка, питання, пов'язані з екологією мають бути пріоритетними. Тому, що в Україні, зокрема у Вінниці, переробка та сортування сміття — велика проблема. 


 •  

  Ліверпуль

  Ви сортуєте сміття?

  — На свій сором, ні. Але ставлюся до цього позитивно. Не сортую не тому, що не хочу, а тому, що один сміттєвоз забирає сміття раз на тиждень, і все «оптом». Живу в приватному секторі, там немає контейнерів для роздільних відходів. В мене є компостер, але він для листя, трави, гілля, бур'яну.

  — Час від часу подорожую. Дорогою на Берегово (Закарпаття), є невеликий пункт, де перед кожним будинком вздовж дороги стоїть 2-3 сортувальні баки-контейнери. Якби у нас в приватному секторі так зробили, був би дуже задоволений. Один загальний зелений контейнер в мене вже є. Придбати ще два — не проблема.
  Як ви ставитеся до людей в хутрі?

  — Це хвора тема (сміється — ред.). Я в хутрі не хожу.

  Гра в асоціації

  Еко-торбинка
  — авоська
  Поліетиленовий пакет
  — пет-пляшка
  Навколишнє середовище
  — сміття

 • Жора і Вова, по 12років


  Ліверпуль
  Жора — ліворуч, Вова — праворуч

  Хлопці в костюмах покемонів прийшли на еко-фест, щоб послухати Jerry Heil. Окрім цієї музикантки більше нікого з виконавців не знають.

  Володимир:
  — Сподобалася барахолка, там усілякі прикольні речі продаються. Тут є станція сортування сміття. Вдома я не сортую тому, що не бачив у Вінниці ще такі місця, де можна роздільно викидати побутові відходи. Хоча ставлюся до цього позитивно. Батарейки не викидаю, збираю і здаю. Раніше віддавав в MOYO, а зараз мати кудись відносить, певно що в АТБ. • Ліверпуль
  Жора — ліворуч, Вова — праворуч

  Як ставишся до хутра?

  — «Панти!» — вигукує Жора.

  Вова продовжує:
  — Якщо справжнє хутро, то, мабуть, шкода тварин, що їх вбили зарази одягу.

  Гра в асоціації

  Поліетиленовий пакет
  — сміття
  навколишнє середовище
  — засмічене
  еко-торба
  — класно.

 • Дарина, 21 рік


  Ліверпуль
  Дарина — ліворуч, Марина — праворуч

  Дівчина прийшла з цікавості. Дізнатися про існуючі еко-ініціативи та побачити, як багато людей цікавляться екотематикою. Як каже, познайомилась з багатьма веганами і послухала лекцію про виробництво електроенергії.  • Ліверпуль
  Дарина — ліворуч, Марина — праворуч

  Ви сортуєте сміття?

  — Так. Вдома є два смітника: один для органічних відходів, інший — для неорганіки. Коли йду викидати, викидаю в різні баки.

  Як ставитеся до того, що люди носять хутро?

  — Для багатьох людей це ознака достатку: в мене є шуба, значить я крутіша і гарніше виглядаю.

  Гра в асоціації

  Сміттєвий пакет
  — є
  еко-торба
  — рюкзак
  навколишнє середовище
  — в ж*пі.

 • Марина, 21 рік


  Ліверпуль
  Дарина — ліворуч, Марина — праворуч

  Прийшла послухати чим можна замінити предмети особистого вжитку, приміром, зубні щітки, пакети тощо.

  — Я сьогодні придбала зубну щітку з пресованого бамбуку. Давно думаю над тим, чим можна замінити поліетиленові пакети в супермаркетах. Наприклад, коли набираємо овочі або фрукти. Помітила, що тут є такі мішечки з мілкої сітки для цього. Мабуть, що буду їх використовувати.  • Ліверпуль
  Дарина — ліворуч, Марина — праворуч

  Ви сортуєте сміття?

  — Не сортую і сумнівно до цього ставлюся. Ми сортуємо, а далі за моїми спостереженнями, не дотримуються цього порядку. Є баки для роздільних відходів. Коли працювала в кав’ярні і коли о 21.00 ми виносили сміття, бачила постійно сміттєвоз, який скидає все одну машину. І я думаю, ми докладаємо зусиль, сортуємо, а далі все наші зусилля перекреслюються. Навіщо ми тоді все це маємо робити?

  Чому люди носять хутро?

  — Певно, що це совдепівська думка, що хутро це класно, гарно. Жінки відчувають себе більш жіночними. Я суворий веган, не ношу хутра і не їм продукти тваринного походження.

  Мене ще турбує питання, чому люди носять трупи тварин з головою на собі. Згадую одразу фільм «Ейс Вентура: Коли кличе природа», в якому Ейс звалив собі на плечі тіло людини замість горжетки і ходив.

  Гра в асоціації

  Еко-торба
  — є
  целофановий пакет
  — не потрібний
  навколишнє середовище
  — забруднене.

 • Дмитро, 29 років


  Ліверпуль

  Прийшов підтримати екологію і заодно послухати концерти та подивитися перфоманси. Хлопець приніс на сортування кілька пакетів сміття, оскільки станція EcoHope знаходиться, як він каже, так далеко, що ліньки їздити, а сюди йому ближче.

  — В мене назбиралося три пакети вторсировини, і я подумав, що можна принести його сюди на сортування. Сплющені тетрапаки, склянки, пластикові пляшки, алюмінієві банки. Вони не багато важать, але об'ємні.  • Ліверпуль

  Про сортування

  Як каже Дмитро, почав сортувати щойно в місті поставили контейнери для роздільного сміття. На думку хлопця, коли люди розповідають «легенди» про те, що «ЕкоВін» скидає все сміття в одну вантажівку, вони себе так виправдовують, щоб не сортувати.

  — Проблема в тому, що багато людей не сортує сміття. Ти бачиш як несуть пакет, наповнений гнилими овочами. З нього капає сік від кавуна, а людина бере і кидає його в бак із сухими відходами. В мене аж серце щемить.

  — Для вологого сміття в мене стоїть відро — туди викидаю органіку і таке що не переробляється. А поряд з відром стоїть пакет, куди складаю сміття на переробку.

  Як ставишся до того, що люди носять хутро?

  — Мені здається, це пережитки радянського минулого.Найжахливіше це навіть не шуби, а «гусеничні» жилетки на дівчатах. Вони зроблені з сегментиків хутра, бувають різнокольорові. Це тільце сигментиками виглядає як волохата гусінь — найжахливіше в цьому суспільстві.

  Гра в асоціації

  Еко-торба
  — в сільпо ходити
  целофановий пакет
  — зло
  навколишнє середовище
  — страждає.

Ми в соцмедіа