Liverpool

ЛЮДИ | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК | 01 липня 2019

Віталій Боднар, CEO BTC-Alpha — про криптовалюти, технології та Вінницю

Розмова із Віталієм Боднаром, CEO BTC-Alpha, відбувається у подвійно гарячу пору: надворі навіть у затінку більше +30, а курс найпопулярнішої криптовалюти — Bitcoin — перевищив позначку в 10 тис доларів за одиницю. Про гарячі теми криптосвіту, втім, говоримо не так багато, як про підприємницький досвід, котрий буде корисним усім вінницьким інноваторам — адже компанія Віталія вже не перший рік працює на міжнародному рівні

Про роль знань та вибір продукту для розвитку

Отримати знання не обов’язково в університеті. Якщо ти чимось цікавишся, то це стане фундаментом для твого розвитку. З першого разу не завжди вдається побудувати класний продукт. Але якщо серйозно підійти до пошуку продукту, перевірити гіпотези, можна навчитися та отримати навіть більше, ніж просто вивчаючи теорію.

Більшість підходить до продукту, не перевіряючи гіпотез. Просто побачили круту — на їхній погляд — ідею, і беруться її реалізовувати. При цьому вони випускають з уваги, чи ця ідея варта реалізації і чи вона принесе позитивний результат, чи вона взагалі потрібна комусь ще, — дослідження ринку у них мінімальне.

Всі говорять про проблеми стартапів, але найбільша проблема для них усіх — відсутність тестування того, чим вони хочуть займатися.

Є важливий фактор — це новаторство. Я сам зробив у своїй роботі ставку на новаторство, й у моєму випадку ринок розвивався швидше, ніж я прогнозував.

Для тих, хто лише починає — зараз вийти через інтернет на новий ринок набагато легше, ніж 5-10 років тому, адже крутий продукт привертає увагу топових корпорацій навіть без надмірного піару завдяки безлічі майданчиків та можливостей для просування стартапів.

Illustration

Про поточні результати BTC-Alpha

— Ми зараз входимо до ТОП-50 платформ, що торгують криптовалютами, і якщо говорити про питання безпеки операцій, то за оцінкою незалежних міжнародних експертів, ми увійшли до ТОП-15 за рівнем безпеки. Наш продукт правильно масштабується і його можна вивести умовно на будь-який ринок, якщо є зацікавлені люди на іншій стороні. Тонкощі сприйняття продукту та культура ділових відносин при цьому є визначальним фактором для успіху.

Illustration

— В Україні криптовалюти сприймали ще рік тому як нове золото, як спосіб швидкого збагачення. Експерти, які за 100 доларів вчать на тренінгах, як заробити мільйони на криптовалютах, — мої «герої». Знаєш, як заробити мільйон, але сам не заробляєш, а заробляєш на тренінгах — мегакруті хлопці (насправді ні)

ПРО ЛИХОМАНКУ ДОВКОЛА КРИПТОВАЛЮТ

Illustration

Починаючи з 2014 року, ми більше робили акцент у своїй діяльності на роботі платформи на основі blockchain, а не лише на операції з криптовалютами. За блокчейном — майбутнє, на ньому базується низка по-справжньому крутих продуктів: прозорість реєстрів, подолання корупції, вирішення багатьох питань з даними у таких сферах, як медицина чи банківська сфера. Звісно, це — не панацея, blockchain не генерує мільйони і не робить за тебе все. Він — технологія, яка за умови використання раціонального може дати значні результати.

Люди, які вміють аналізувати становлення біткойну як такого, знають: вже до 2018-го вже було 2 великі хвилі падіння — з 1200 доларів до 200 доларів, але про це не писали всі ЗМІ, бо це не було падіння з 20 тис до умовних 10 тис. Загалом люди не замислюються, що зміни і коливання курсу відбуваються не в абсолютному, а у відсотковому співвідношенні. Тому й лякає не падіння на 500 доларів, а на 2 тис, хоча це — лише актив. На цей актив поширюються ті ж правила, що й на інші економічні активи на фінансових ринках.

Особливість біткойна — у регресивній емісії. Приблизно кожні 4 роки кількість біткойнів, котрі потрапляють в мережу, діляться на 2, а кількість людей через ажіотаж чи ризикові інвестиції постійно зростає (і навіть не вдвічі). Крім того, біткойн скінченний за кількістю «монет», які можна видобувати. Виникає дефіцит, і чисто гіпотетично ця криптовалюта має рости за експонентою по курсу.

Про те, чи є українцям зараз сенс інвестувати у криптовалюти

— За час своєї спеціалізованої роботи я врятував багатьом людям значні суми грошей. До мене приходили люди, приносили умовно всі гроші, які в них тільки були, інколи — валізу грошей, щоби купити біткойни чи інші криптовалюти. Була ситуація, коли чоловік вирішив погасити кредити, вклавши всі вільні гроші в Bitcoin, не закриваючи своїх поточних боргів. Так підходити до питань інвестування у криптовалюти категорично не можна. Це — навіть не спекуляція на криптовалюті. Такі вчинки — це лотерея. Вмикається азарт, сьогодні вклав 10 тис, завтра заберу 20 і це все вирішить всі проблеми — а в лотереї можна і програти: високі очікування породжують великі розчарування.

Якщо у вас є вільна сума, котра жодним чином не вплине на ваше життя та твій комфорт, і ви готові попрощатися з половиною цієї суми — тоді варто спробувати. Не вкладайте суму, через яку ви кожні 15-20 хвилин будете перевіряти, виріс Bitcoin чи впав, особливо якщо раніше ви не працювали із онлайн-трендингом. Це просто занапастить вам нервову систему, і всі гроші, які ви заробите, потім підуть на ліки.

Якщо ж серйозно, то придбати актив, який може вирости в ціні і не витратити на це всі гроші — це нормально. Важливо визначати ціну, за якої ви точно продасте актив і вийдете з грошима. Вкладати в такому випадку можна на дні, години або й навіть роки — ця тактика правильна. Якщо ж просто вкласти в певну суму криптовалюти і потім забути про це на тривалий час — є ризик програти, але можна й виграти. Ті, хто купував біткойни по 200 доларів, а потім згадував про них за ціною в 17 тис — їм пощастило. Але й були інші випадки

Можете також інвестувати гібридно — в таких випадках за певного курсу ви виходите тілом інвестицій у готівку, а відсоток залишається у вигляді криптовалют.

Illustration

Про звички та ритуали, які допомагають тримати все під контролем і триматися в тонусі самому

— Найперше — це планувати свої справи. Довгий час я цього не робив, мені просто вистачало поточних задач, які я тримав «у голові». Станом на зараз я чітко структурую задачі, ставлю собі дедлайни і постійно делегую те, що можна доручити іншим учасникам команди. Окремої системи планування немає, використовую стандартний планувальник задач в iPhone.

Крім того, мені приносить задоволення моя робота, в цьому плані я не дуже стандартний працівник. Чимось це схоже на те, як говорив український підприємець Євген Черняк: «Лише трохи божевільна людина може зробити круту компанію». В мене це легке підприємницьке безумство є, воно приносить мені задоволення. Однак в мене періодично через це трапляються міні-вигоряння. Тоді я перезавантажуюся.

Перший спосіб «перезарядитися» — це спорт, він дає змогу стабілізувати себе психологічно та фізично. Чимало часу проводжу за кордоном, люблю гуляти вздовж моря, коли там буваю. Люблю поїздки в гори та періодичний цифровий детокс — 1-2 дні, присвячених собі з вимкненим телефоном та інтернетом. Делегую все, що можу делегувати — і відпочиваю так. Щоправда, найбільші проблеми стаються інколи в цей час (сміється).

Вигоряння не чекає моменту — воно стається тоді, коли стається. В такому випадку слід перемикатися. Круто працює і якщо перемикатися між різними завданнями та напрямками вашої роботи. В моєму випадку я можу перемкнутися між розробкою, аналітикою, трейдингом, маркетинговими та дизайнерськими завданнями — деякий час ти працюєш над чимось іншим.

Робота будь-якого керівника — працювати там, де погано, а не там, де все добре. Там де все добре, команда і без тебе впорається.

Illustration

Про те, що варто враховувати, коли стартап переростає у компанію

— Якщо ви вийшли з стадії стартапу і почали рости, є декілька моментів, які слід враховувати.

Колектив дуже важливий, слід підібрати тих, з ким ви будете далі рости. На початку ви робите все самостійно, а для росту слід здати маркетинг-план, звіт, внести правки в код, вирішити інші завдання. Навіть якщо в стартапі у вас було 2-3 людини, подальший розвиток вимагає пошуку правильних людей у команду.

Якщо людині не цікавий продукт, не слід затягувати її в команду за рахунок грошей. Якщо людина прийшла в компанію лише заради грошей, вона просто буде просити підвищення зарплати, але розвиток компанії буде байдужим їй.

Хороший формат — коли в ключових членів команди є свої опціони. Коли компанія виросте, вони теж будуть заробляти більше.

Бонуси не цінують: коли ти даєш бонуси, їх позитивно сприймають лише один раз — а далі вважають їх за належне. Коли ти сприймаєш компанію як свою, це інакше впливає. Людина тоді розуміє сенс того, що вона робить.

У компанії має бути мета, набагато більша за простий прибуток: гроші — це фундамент, але не все. Хоча з іншого боку, бізнес не заради грошей — це спільне проведення часу, але не бізнес. Це може бути хакатон, хобі, але якщо команда працює і нічого не заробляє, то все це не має сенсу. Слід мати розумний баланс між двома сторонами — захопленням та прибутковістю.

Про те, чи варто залучати інвестиції

— Чимало стартапів витрачають тривалий час на перехід від ідеї та прототипу до рентабельності. Саме тоді й виникає момент, коли ви маєте зрозуміти, брати кошти на розвиток з поточних прибутків чи шукати когось, хто фінансово підтримає вашу справу.

На етапі стартапу я теж шукав інвесторів, але пішов шляхом реінвестування — я вірю в свій продукт і інвестував значні свої кошти. Інвестори, які приходили пізніше, вони не могли впливати на моє бачення, інвестиції в подальшому я потім залучав під своє бачення і продукт, який розробляю.


Illustration

Про те, як формувати команду для успішної роботи

— Людей підбираю сам. Ключових людей підбирав на основі фахових навичок та особистих контактів — тільки так можна розвивати складний продукт, на який не набереш просто «людей з вулиці». На якомусь етапі тих учасників команди, які менш значимі в ядрі, вже проходили відбір завдяки моїй помічниці, але фінальні співбесіди однаково проводив я сам. Нещодавно з 80 резюме ми взяли на свою технічну вакансію лише 1 людину. В нас високий рівень навичок, який потрібен у програмуванні, а таких людей не так багато, і на досить серйозні зарплати знайти потрібну людину складно.

Про українських розробників

Українським розробникам слід підтягнути хіба що знання англійської. Наші локальні розробники досить круті і серйозно котируються на міжнародному ринку, однозначно набагато краще за індійських колег по цеху (сміється). Багато українців зараз у великих міжнародних проектах на керівних розробницьких посадах, в компаніях Кремнієвої Долини. Англійська мова — поки ще проблема, але не у всіх, більшість хороших програмістів володіють англійською і письмовою, й усною. Математичні знання високі, українські виші дають доволі хорошу підготовку.

Піти працювати в чужий стартап із аутсорсингу чи запустити власний — що обрати?

Будь-який стартап — це ризик, а власний стартап — це подвійний ризик. Не кожен стартап вистрілює, навіть із крутою ідеєю бізнесу. Навіть із продуманим бізнес-планом та значними залученими інвестиціями. Якщо ви готові, що на 1000-й раз не вийшло, а на 1001-й вийде і цілодобово хочете працювати — запускайте власний проект. Якщо хочете навчитися, як все працює — тоді йдіть у стартап, що вже працює. Навчання на власних помилках чи недоліках працює «в плюс», коли ви готуєтеся виходити на масовий ринок і не хочете отримати негативний фідбек на стадії стрімкого зростання, що може вбити продукт під час запуску на масовий ринок.

Якщо цей продукт не дуже масовий, теж не забувайте працювати із відгуками та виходити на більші ринки та логічно розвивати його. Але будь-якому продукту потрібна критична маса користувачів.

Illustration

Про Вінницю

— Це — моє місто, яке я люблю, в якому круто знаходитися, яке розвивається і при цьому зберігає свій колорит. Це — доволі круте місце, де хочеться проводити час в Україні.

Три життєвих поради підприємцям та молоді

Наведіть порядок у себе в голові. Більшість людей мають хаос в голові і вони в цьому всьому кудись біжать, щось роблять, але не розуміють до кінця, навіщо й чому. Спорт, медитація, правильне харчування та улюблена справа допоможуть у цьому.

Друга порада — займайтеся тим, що приносить задоволення та гроші. Якщо займатися тим, що не подобається, негатив накопичується, а потім вдома, в родині, на близьких все це викидається, починаються скандали, з’являється алкоголь — і все це руйнує людину. Коли ти займаєшся тим, що тебе захоплює, то навіть втома буде позитивною.

Третя порада — подорожуйте. Подорожі розкривають світ, ти бачиш інші культури, інших людей, нові сервіси та продукти, які вже створені на зарубіжних ринках, навіть у час глобального інтернету, з великою ймовірністю їх тут немає. Кожна культура та країна — це скринька із новими сюрпризами. Перший погляд «все круто, все правильно, все працює, не те що в нас» — а потім ти бачиш, що все набагато крутіше у нас реалізовано. ВІдмінність у продуктах культури легко побачити на прикладі азійських сайтів. Facebook для японців — це поганий сайт, бо вони звикли до більше агресивного дизайну та постійного блимання банерів та реклами. Подібні речі слід враховувати.

Читайте також:

Liverpool

ПОРАДИ | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК

Про відкриті дані та їхнє використання

Liverpool

ЛЮДИ | ОЛЕКСАНДР МЕЛЬНИК

Як створити і розвивати бренд